"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

pátek 29. června 2012

V zemědělství chybí mladí lidé.Zemědělskou výstavu v Hadačce včera uspořádala zemědělská společnost z Kralovic v Plzeňském kraji. Plzeňsko je kraj, v němž mimo  města Plzeň převládá venkovský způsob života a zemědělství. Zemědělství sice funguje, ale o jeho budoucnost jsou na Plzeňsku obavy.

Výstavy se zúčastnil i prezident Agrární komory Jan Veleba, který se zabýval především úbytkem a nezájmem mladých lidí o zemědělství.

„Problém je způsobený nízkými mzdami za náročnou práci a nízkou prestiží zemědělství, kterou oboru dávají zejména politici a potažmo i společnost. Pozici oboru odpovídá i zemědělské školství, které je v útlumu. Klesá počet škol, nejsou peníze, školy se slučují s nezemědělskými, a proto klesá jejich kvalita i zájem o ně. Je třeba něco udělat," uvedl Veleba.

Jako příklad Veleba uvedl Slovensko, které nedávno vyčlenilo na několik let dopředu z evropských dotací deset miliard korun a připravuje programy pro absolventy škol různých stupňů. "Neznám konkrétní nastavení programů, ale jejich cílem je, aby absolventi škol našli místa v praxi, aby se uchytili a začali pracovat," dodal. Podle Veleby je to nutné udělat i v ČR.

V kategorii do 44 let je nyní v zemědělství asi 41 procent pracovníků, přitom před 15 lety jich bylo přes polovinu. Nad 64 lety už je šest procent lidí. 


Součástí akce byl také 36. ročník přehlídek polních pokusů, díky němuž mohli lidé na desítkách políček obdivovat desítky odrůd desítek druhů nejrůznějších plodin. Na Hadačce se ovšem v rámci výstavy konal chovatelský den, který přilákal hlavně chovatele skotu a milovníky koní, a chybět nemohla ani výstava zemědělské techniky. Nablýskané traktory, nakladače, kombajny a další stroje, které vypadaly, jako by přijely rovnou z továrny, se těšily zájmu malých i velkých. Součástí dne byla i nabídka služeb pro zemědělce, kteří se mohli zastavovat u nejrůznějších reklamních stánků s krmivem, osivem, nářadím a dalšími užitečnostmi. Akci zpestřilo vystoupení souboru Hradecké panenky, dřevorubecká show, vyhlídkové lety vrtulníkem, ukázka práce kralovických hasičů i malých plzeňských hasičů – Soptíků. 

Žádné komentáře:

Okomentovat