"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

čtvrtek 10. května 2012

Očekává se zdražení vepřového masa.


Velkému množství chovatelů prasat hrozí, že nezvládnou přejít na nová pravidla pro chov prasat. Očekávají se podobné následky jako u vajec, která z téhož důvodu v březnu zdražila až na trojnásobek. V lednu 2013 je tedy možné očekávat výrazné zdražení vepřového masa.

Do konce roku 2012 mají chovatelé v celé Evropě přestavět porodny pro prasnice podle nové směrnice, která umožní ustájení březích prasnic ve skupinách. V ČR údajně nové pravidlo splňuje už 94 procent chovů. Země je však ve výrobě vepřového nesoběstačná, více než 50 procent masa se dováží. Přechod na nové ustájení zřejmě do konce roku všichni nestihnou. V Rakousku a Německu, odkud je už většina vepřového na českém trhu, nabírají zpoždění. Maso ze "starých klecových" chovů tedy bude od ledna ilegální a jeho dovoz bude zakázán.

Německo je největším producentem vepřového v Evropě, čtvrtina masa je odtamtud. Celoevropský pokles produkce by se mohl odrazit v ceně masa na pultech obchodů. Britská organizace sdružující chovatele prasat BPEX odhaduje, že ceny vepřového vzrostou v průměru o deset a více procent. V zemích, jako je ČR, kde je spotřeba vepřového vyšší než jiných druhů masa, to bude více. Přiživí se jistě i čeští potravináři. Jak zemědělci znají české jatky, tak určitě každou korunu navíc vyplacenou chovatelům opláčou, i když ji několikanásobně promítnou do ceny svých výrobků.


Žádné komentáře:

Okomentovat