"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

sobota 7. dubna 2012

Techagro: AK přesvědčovala politiky.

V úterý 3. dubna pořádala Agrární komora České republiky, jako součást doprovodného programu veletrhu TECHAGRO v prostorách tzv. Rotundy pavilonu A, setkání zemědělců se zástupci významných politických stran, kteří zde v dostatečném předstihu - před podzimními volbami, představili svůj agrární program.

Prezident Agrární komory ČR Jan Veleba konstatoval, že se zemědělství stává celospolečenským a politickým tématem. Všichni zúčastnění politici se shodli na nezbytnosti podpořit tuzemskou produkci a zvýšit soběstačnost zejména v živočišné výrobě, přičemž nejbližší prioritou bude vyjednání co nejpříznivějších dotačních podmínek pro rozpočtové období EU 2014 - 2020. V zájmu České republiky by podle nich byla restrukturalizace již schválených dotací ve prospěch resortů a žadatelů, jejichž čerpání neprovázejí žádné problémy, tedy zemědělců, kteří s dotačními tituly umějí správně nakládat a účelně je využívat. Z jednání mimo jiné vyplynulo, že ministrem financí proklamované zrušení podpory zelené nafty neproběhne. Neshodnou se na tom totiž další zástupci vládní koalice a tím celý návrh, obsažený v připravovaném balíčku návrhů zákonů, padá.


Vystoupení některých dalších politiků silně připomínalo jen léty vyzkoušenou přehlídku sice dobře vycvičených rétorů, ale zcela bez konkrétního obsahu. Proto je na to zemědělci v hledišti také vehementně upozornili a požadovali jasná stanoviska a návrhy řešení přibývajících problémů týkajících se převážně kvality a rostoucích cen dovážených potravin, jako jsou například vejce či česnek a upozornili na podobný problém, který se dá očekávat v nejbližší době také u vepřového masa.


Jedna z přítomných diskutujících, která popisovala výborné osobní zkušenosti s agrární politikou v Bavorsku,"nahrála na smeč" k závěrečnému slovu Petra Šilara (KDU-ČSL), který této situace po svém využil a s úsměvem konstatoval: "Chcete-li se mít jako v Bavorsku, musíte volit jako v Bavorsku."

Žádné komentáře:

Okomentovat