"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

sobota 21. dubna 2012

Prezident AK bilancuje, kritizuje a připravuje se na volby do senátu.

Prezident Agrární komory Jan Veleba v rozhovoru pro Parlamentní listy opět uvádí statistické údaje o klesající úrovni českého zemědělství. Připravuje se také na pokračování politické kariéry, hodlá kandidovat na senátora PČR. Co např. říká?


"Dnes už to vidí i laik. Stovky a stovky prázdných stájí po celé republice a zdecimované stavy hospodářských zvířat. Abych byl konkrétní, od doby transformace českého zemědělství v první polovině devadesátých let jsou současné stavy následující: prasat je 33 procent, skotu 53 procent, drůbeže 71 procent. Na polích převažuje obilí a řepka, mizí pícniny, brambory, cukrovka, len už z našich polí zmizel dočista.


Tak třeba z loňské úrody už nenašlo kvůli nízkým stavům hospodářských zvířat svoje užití 3,2 milionu tun obilí a musí se vyvézt. V zahraničí se z něho vyrobí maso a doveze k nám – největší finanční položku vývozu tvoří obilí a dovozu maso. Záporné saldo dovozu potravin dosáhlo už 37 miliard Kč!


Za posledních 10 let se snížil počet pracovních míst o 82 tisíc. A tak bych mohl pokračovat. Česká agrární soustava je havarovaná a trajektorii trvalého poklesu výroby je třeba zastavit. Vidím to tak, že zemědělství už zdaleka není jenom věcí těch, kteří je dělají, ale stalo se v souvislosti s nízkou soběstačností a zvyšujícími se cenami potravin věcí celé společnosti a hlavně politiků.


Každý nechť posoudí sám, o co se naši politici starají a čím žijí. Našimi starostmi určitě ne. Dám nedávný příklad. 31. března byl v Brně zahájen veletrh Techagro a s ním další tři doprovodné veletrhy. Zúčastnili se ho vystavovatelé ze šestnácti zemí, navštívilo ho 120 tisíc návštěvníků ze čtyřiceti zemí a na jeho zahájení nebyl jediný zástupce současné vládní koalice. Měřeno očima veletrhů západní i východní Evropy – absurdní ..


Ano, budu kandidovat v podzimních senátních volbách jako bezpartijní a zcela nezávislý kandidát. Tento krok chápu jako závěr své kariéry. Jsem v čele Agrární komory už sedm let, jsem v třetím a posledním tříletém funkčním období a tento pokus bude moje politická tečka. Mne politika zajímala vždy a mohu to snadno doložit." (Celý článek)

Žádné komentáře:

Okomentovat