"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

úterý 24. dubna 2012

Lhůta pro podání žádostí o dotace skončí 15. května.

Lhůta pro podání jednotných žádostí skončí 15. května. Předpokládaný objem finančních prostředků vyplacených na opatření v rámci Jednotné žádosti v roce 2012 je 29,5 mld Kč.

Ministr zemědělství Petr Bendl na dnešní tiskové konferenci uvedl, že je elektronická komunikace ze strany farmářů stále žádanější a resort se snaží na tuto poptávku reagovat.„V rámci snižování administrativní zátěže, na kterém Ministerstvo dlouhodobě spolupracuje i s Antibyrokratickou komisí, se snažíme v maximální míře redukovat složitost a rozsah povinností, které zemědělcům ukládáme. Bez žádostí to nepůjde nikdy, ale kdo má dobrý vztah k počítačům, ten elektronickou komunikaci bezpochyby ocení. Internetoví žadatelé budou mít třeba příležitost kdykoli sledovat aktuální stav vyřizování žádostí, které podali. Samozřejmě i nadále můžou lidé žádosti osobně donést, nebo poslat poštou na příslušnou Agenturu pro zemědělství a venkov,“ řekl ministr.

Dotace dostanou farmáři v rámci těchto opatření:

  • Jednotná platba na zemědělskou půdu (SAPS)
  • Platby podle článku 68 (tzv. zvláštní podpora na citlivé sektory)
  • Platba v rámci méně příznivých oblastí (LFA)
  • Platba v rámci oblastí NATURA 2000 na zemědělské půdě
  • Platby v rámci Agroenvironmentálního opatření (AEO)
  • Oddělená platba za cukr
  • Oddělená platba za rajčata

Zmíněná zvláštní podpora na citlivé sektory se v letošním roce podstatně rozšiřuje. „V letech 2010 a 2011 mohli tyto dotace získat pouze zemědělci, kteří chovají krávy na mléko. Od letoška o ně mohou požádat i ti, kteří pěstují chmel a brambory na výrobu škrobu, ale také chovatelé telat masného typu a ovcí nebo koz pasoucích se na travních porostech. Celková výše této podpory může letos dosáhnout až 800 milionů korun,“ uvedl ministr Petr Bendl.

Počet žádostí podaných zemědělci se v uplynulých letech zvyšuje. V roce 2008 jich bylo podáno 23 500, rok poté necelých 25 000, v roce 2010 přes 26 000 a loni necelých 27 000.

Kateřina Böhmová
ředitelka Odboru komunikace MZe


Žádné komentáře:

Okomentovat