"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

čtvrtek 9. února 2012

Zemědělství a tuhá zima.

Zatímco městský úředník, dělník nebo živnostník zimu téměř vítá, když nemá chvilkové problémy s provozem vozidla, zemědělec mimo stejných problémů se setkává se zimou celý den a na každém kroku. Je však dostatek lidí (a zřejmě přibývají), kteří tvrdí, že je to podnikání a práce jako každé jiné.


Druhý týden velmi nízkých teplot už zemědělce nutí myslet na vyprazdňování kasy a na odhadování škod. Škody zima už způsobila, hlavně na budovách a technice. Postupem času se mráz dostává stále hlouběji do vody, do půdy i do stěn budov.


Chybějící sníh či jeho nepatrná vrstva vyvolává oprávněné starosti o ozimy, hlavně v oblastech, kde mimo mrazu trpí rostliny také suchem. Hodně záleží na odrůdách. Dalším nebezpečím pro rostliny je březnové časté střídání poměrně vysokých teplot s mrazy.


Poměrně velmi dobře jsou mrazy snášeny hospodářskými zvířaty. Pro skot, koně, kozy a ovce nejsou současné mrazy problémem, pokud se v noci mohou ukrýt pod střechou, kde není průvan. Podle praktických zkušeností řady zemědělců i odborníků krávy snášení (dojivost) mrazy lépe než letní vysoké teploty.


Práci navíc a větší výdaje zemědělcům tuhá zima samozřejmě přináší, i když na velké části území zatím téměř není sníh. Problémem je voda, hlavně napáječky skotu. Ty v chladných stájích zamrzají. Zamrzá i vodovodní potrubí. Méně starostí je v klimatizovaných a vytápěných halách pro prasata a drůbež. Problémem může být hromadící kejda, jejíž vyvážení na zmrzlou půdu úřady nevítají. Nízké teploty přinášejí zvýšené náklady zahradníkům, kteří vytápějí skleníky. (fn)

Žádné komentáře:

Okomentovat