"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

čtvrtek 16. února 2012

Rekordní žně v Austrálii.

Zatímco v Evropu sužují arktické mrazy a vánice, na opačné straně zeměkoule končí žně, které co do výše sklizně překonaly veškeré odhady. Dosavadní rekordy australských žní byly opět překonány. A výrazně. To jistě nepotěší zemědělce v Evropě, kde se očekává také vysoká sklizeň, takže odbyt sklizně může být komplikovaný a ceny mohou značně klesnout.

Australský zemědělský a surovinový úřad ABARES výrazně směrem nahoru opět změnil odhady sklizně. Sklizeň pšenice by měla být vyšší o 1,2 milionu tun , celkově na 29,5 milionu tun. Příčinou je vynikající úroda v Západní Austrálii, kde byla sklizeň zdvojnásobena. Vývoz australské pšenice se zvýší o 20 procent (3,7 mil. tun) na 22,3 mil. tun.
Slizeň ječmene ABARES odhadl na 8,6 mil. tun. Z toho bude 3,8 mil. tun ječmene krmného a 1,3 mil tun sladovnického. Mělo by být vyvezeno 744.000 tun sladu.
Rovněž sklizeň australské řepky jje podle odhadu rekorní. Bude sklizeno 2,8 mil. tun řepkového semene, což je o 300.000 tun více než bylo odhadnuto v prosinci. Letošní sklizeˇ řepky tedy bude o 16,5 procenta vyšší než v loňském roce. Vyvezezeno bude 2 mil. tun řepky.

Celková australská sklizeň je rekordní i přes katastrofální záplavy, které byly ve státech Queensland a New South Wales. Australské zemědělství má proto ještě velké rezervy a v případě ideálního počasí může ovlivnit světové trhy ještě více než v letošním roce.

Žádné komentáře:

Okomentovat