"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

neděle 29. ledna 2012

Slovenské zemědělství bylo v zisku zásluhou dotací EU.

Slovenští zemědělci jsou s uplynulým rokem poměrně spokojeni. Podle Stanislava Nemce, mluvčího Slovenskej polnohospodárskej a potravinárskej komory, dosáhli v roce 2011 lepší výsledky než v roce 2010, kdy velká část úrody byla zničena záplavami.

Velký optimizmus Výzkumného ústavu ekonomiky, polnohospodárstva a potravinárstva, který předpovídal zisk 167 milionů eur (4,3 miliardy korun) se sice nenaplnil, protože podle posledních odhadů by měl být maximálně 140 mil. eur (3,5 miliardy korun), přesto pro slovenské zemědělství rok 2011 byl nejúspěšnější od vstupu země do Evropské unie.

Slovenským zemědělcům zvyšovala příjmy hlavně rostlinná výroba, živočišná se zlepšila až na konci roku 2011. Na zisku se podle Nemce podílely rostoucí ceny zemědělských komodit a také stagnace cen vstupů. Jinak výnosy obilí byly průměrné, takže se nedá hovořit o rekordní sklizni.

Bez čeho by slovenské zemědělství živořilo, jsou podpory EU. Bez nich by za loňský rok bylo ve ztrátě 200 milionů eur (5,1 miliardy korun). V loňském roce jen na přímých platbách slovenští zemědělci dostali 337 mil. eur (8,6 miliardy korun) Bez dotací by se dostalo zemědělství do zisku pouze v případě zvýšení produkce o 20 procent, ale bez zvýšení nákladů na výrobu. To je v praxi nemožné.

Žádné komentáře:

Okomentovat