"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

neděle 24. dubna 2011

Pesticidy ohrožují děti.

Chemické přípravky na ochranu rostlin tzv. pesticidy mají škodlivý vliv na duševní vývoj dětí. Podle tří amerických studií mají negativní vliv na vývoj nervové soustavy a snižují inteligenci. Na tyto informace reaguje i Ministerstvo zemědělství ČR. Ministerstvo připravuje nová pravidla užívání pesticidů, kde by zákazy používání mohly objevit.


Téměř 20 let se tři americké univerzity zabývaly tím, jaký vliv má používání pesticidů na zdraví dětí. Od 90. let minulého století zkoumaly stovky kalifornských dětí, které přicházely od útlého dětství s chemikáliemi do styku. Studie přinášejí informace, že některé pesticidy mohou negativně ovlivňovat vývoj mozku dětí už během jejich nitroděložního vývoje, což může vést ke snížení inteligence a dalších mentálních schopností dětí.


Podle české občanské společnosti Centrum pro životní prostředí a zdraví by k americkému výzkumu mělo přihlédnout i české ministerstvo zemědělství, které v současné době tvoří nová pravidla k užívání pesticidů. Podle tohoto plánu by se pesticidy nesměly vyskytnout ve veřejných parcích, zahradách, sportovištích, rekreačních areálech či na pozemcích škol a nemocnic.

1 komentář: