"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

čtvrtek 14. dubna 2011

Zelená nafta bude i v budoucnosti levnější.

Evropská komise je posedlá snahou zvýšit daň z nafty. Nízká daň z nafty prý brání rychlému rozšiřování bio-paliv tak, aby mohla konkurovat minerálním palivům. Daň by měla vycházet z energetické hodnoty pohonných hmot. Nafta pro zemědělce by nadále měla být zvýhodněna.

Evropská komise navrhuje, aby daň vycházela ze dvou kriterií.

- z obsahu CO2 v emisích - daň 20 euro (490 Kč) na 1 tunu nafty.

- podle energetické hodnoty - 9,60 euro (235 Kč) za 1 gigajoule pohonné hmoty (jakékoli) a 0,15 euro (3,66 Kč) za 1 gigajoule hořlavé látky.

Aby byly kompenzovány výdaje domácností, měla by být zrušena daň z paliv, které se používají pro vytápění domácností. Změna by neměla nastat okamžitě, ale členské státy by na ní plně měly přejít v roce 2023. Proti těmto změnám vypukla vlna odporu, především v Německu. Minimální daňové sazby mohou být změněny pouze při souhlasů všech členských států EU.

Podle EU-komisaře Algirdase Semety snížení daně z paliv pro domácnost nemusí ve všech zemích nutně vést k zvýšení daně z nafty. K zmíněnému návrhu vede EK situace v automobilovém průmyslu, který místo usilovnějšího vývoje hospodárných ekologických zážehových motorů neustupuje od výroby motorů vznětových.

Žádné komentáře:

Okomentovat