"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

pátek 1. dubna 2011

Dotace rozdělují německé zemědělce.

Před hotelem v německé Jeně, kde ve čtvrtek probíhal sumit ministrů zemědělství německých zemí, protestovalo na 300 zemědělců a včelařů, s traktory a krávami se zvonci, proti genetickému inženýrství a za lepší ceny mléka.

Mluvčí Svazu producentů mléka Hans Foldenauer jménem demostrantů žádal nová jednání na čistém stole, přeorientování celé zemědělské politiky EU. Podle něho by dotační politika Evropské unie v budoucnu měla přímé platby zemědělcům podmínit sociálními kritérii, například zachováním pracovních míst na venkově.

Jednání řídil durynský ministr zemědělství Jürgen Reinholz, který konstatoval, že zásluhou dioxinové aféry jsou pozice některých německých zemí omezeny, že by se měly sjednotit na společné linii. V diskusi o přímých platbách nedošlo mezi ministry ke shodě.

Objevily se nesouhlasné názory na dotační stropy, které by měly postihnout zemědělce ve východních německých zemích. Kritizovány byly i přímé platby v nových zemích EU, které chce komise EU vyrovnat s ostatními. Němečtí zemědělci požadují spravedlivé přímé platby podle výše nákladů. Ministři poukázali na to, že třeba v Litvě nebo Polsku zemědělci mají nízké výrobní a životní náklady, takže si stejné dotace jako Němci nebo Francouzi nezaslouží.

Žádné komentáře:

Okomentovat