"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

středa 23. března 2011

Nebezpečně vysoká cena obilovin!

Cena krmných obilovin se dnes pohybuje v ceně přes 5000 Kč za tunu. To samozřejmě zvýhodňuje obchodníky a zemědělce-křečky, kteří mohli sklizené obilí uskladnit a nyní prodávají za vyšší cenu. Pro české zemědělství jako celek je vysoká cena obilí něco jako harakiri.Zásluhou vysoké ceny obilí je vysoká cena krmiv, čímž se stává výkrm zvířat, hlavně prasat, značně nerentabilní. Cena prasat totiž v Evropě, zásluhou německé dioxinové aféry, klesla na historické minimum. Čeští producenti nejsou schopni konkurovat nízkým cenám německého masa, které je k nám různými oklikami dováženo.


Ani chovatelé skotu nemohou jásat, protože stavy skotu poklesly na historická minima. Zlepšila se situace v prodeji mléka, kde už je možné prodávat litr mléka za 8 korun. Vzhledem k výše uvedenému růstu cen obilí a jadrných krmiv se zvýšily i náklady na výrobu mléka, takže si producenti prakticky nepolepšili.


Jedná se v podstatě o roztočenou cenovou spirálu. Na jedné straně rostoucí ceny obilovin a řepky, na druhé rostoucí ceny krmiv, nafty, hnojiv a energií. Je to však spirála, která v případě vyšší sklizně obilí v Australii, USA, Rusku a v dalších produkčních oblastech může prasknout. Ceny obilí spadnou na starou úroveň a ceny vstupů zůstanou nahoře. (F.Novotný, 24.5.2011)

2 komentáře:

  1. Obavy ze silných mrazů nemám,obávám se silných idiotů nahoře.Mrazy přejdou,idioti nahoře zústanou....

    OdpovědětVymazat
  2. Že s těmi nahoře není opravdu vše po mentální stránce v pořádku,by poznal i ten blbej Pepek Vyskoč ze Švejka.Další důkaz je návrh jakéhosi uhlíkového zákona,není to nic jiného než z pohádky-Uhlíři!Máš zaplacené daně?!Mám.A na příští rok???Jedná se o další daň-lépe řečeno výpalné-pro všechny kdo lokálně topí uhlím.Prý daň za spalování neekologických fosilních paliv.Pro domácnost cca 2 tisícovky ročně navíc na nakrmení úřednické hydry.Prosím.Dovětek ale-o podobné dani uvažují vládní experti i u plynu.Jaké je tady proboha u vás ekologické palivo?Není to jen prostě-umřel,neumřel,pohřeb je ve tři?Potřebujeme tolik a tolik miliard na naše tunely,včetně toho Blanka a vy nám to cálnete???Co je ekologické palivo?To by nám možná fundovaně a z první ruky řekla jedna od Zelených,co je to biomasa a tak.Jó,to jsou halt ekšperti!Stále se ohlížím po ulicích,jestli nejedou jezdci na koních.Proč??Blaničtí rytíři...

    OdpovědětVymazat