"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

neděle 27. března 2011

Fuksova Dřevěná kniha je útokem na venkov.

Senátor Petr Šilar (KDU-ČSL) po podrobném rozboru Dřevěné knihy v komisi pro rozvoj venkova uvedl, že Dřevěná kniha je návodem na zvýšení nezaměstnanosti na venkově.


Dění okolo státních lesů není vůbec jednoduchou záležitostí. Růst nového lesa je záležitost nejméně jedné lidské generace, proto není možné, aby se jeden nebo dva lidé rozhodli, že ze dne na den se v lesích změní způsob hospodaření od A až do Z. Příroda se sice se změnami nějak vyrovná, ale lidé každý svůj neuvážený krok draze zaplatí.


Hospodaření současných Lesů ČR je všelijaké a je doprovázeno různými skandály a útoky závistivců, hlavně z řad podnikavců, jimž jde na prvním místě o peníze. Kvůli nim se ministr zemědělství Fuksa obtěžoval s napsáním Dřevěné knihy, která měla být geniálním návodem jak zisk ze státního majetku rozdělit mezi firmy nejdrzejších prospěchářů. Fuksa však narazil na spoustu nesouhlasných reakcí. Jedná se o velký majetek a velké peníze.


S Fuksovým plánem nesouhlasí nejen firmy, které nyní provádějí lesní práce, ale také dřevozpracující průmysl, v němž údajně je Fuksovou Dřevěnou knihou ohroženo 120.000 pracovních míst. Proti drancování lesů, jejich změně na "Lesní ČEZ", protestuje hnutí Duha. Ke kritikům se připojila komise pro rozvoj venkova, která se obává, že Fuksovy plány ještě drastičtěji zvýší nezaměstnanost na venkově a způsobí další vysidlování venkova.


Seznam hlavních Fuksových odpůrců:

· Asociace Českých a moravských dřevozpracovatelů

· Asociace českých nábytkářů

· Klastr českých nábytkářů

· Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR

· Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů ČR

· Svaz českých a moravských výrobních družstev

· Hnutí Duha

· Občanské sdružení Oživení

· Bedřich Moldan, profesor, bývalý ministr životního prostředí

· Petr Vacek, herec

· Stálá komise Senátu pro rozvoj venkova¨

· Předseda senátu Milan Štěch

· Iniciativa Za práva pracovních migrantů a migrantek

· Iniciativa Ne rasismu!


Protestní platforma dřevozpracovatelů tvrdí, že ministrem zmiňované organizace podléhají jeho vlivu. Například člen vedení České lesnické společnosti Jiří Novák je stejně jako Fuksa členem ODS a také jeho náměstkem pro lesní hospodářství - tedy přímým podřízeným s podezřením na střet zájmů.


Senátor Petr Šilar (KDU-ČSL) uvedl, že Dřevěná kniha není žádnou koncepcí hospodaření státního podniku, jak tvrdí Fuksa, ale jen koncept dvoukolové soutěže na státní zakázky v Lesích ČR. Umožní jen vznik monopolů na práce ve státních lesích a velké firmy si pak mohou na úkor českých občanů zaměstnávat (a vykořisťovat) levné zahraniční dělníky a diktovat ostatním nízké ceny dřeva. Fuksova Dřevěná kniha se tak dostává do v rozporu s vládou schváleným Národním lesnickým plánem, který roli Lesů ČR v zaměstnanosti venkova zdůrazňuje. Podle Šilara Dřevěná kniha postrádá analýzu sociálního a ekologického dopadu na venkov a lesní hospodaření. (F.Novotný, 28.3.2011)

Žádné komentáře:

Okomentovat