"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

středa 22. března 2017

V Trhových Svinech se vyrábějí brýle nejvyšší kvality

V Trhových Svinech, kde působí od roku 1995 společnost A.Schmied, se vyrábí luxusní brýlenapříklad pro letectví a kosmonautiku a hollywoodské hvězdy. Firma zaměstnává 350 lidí, přes 80 procent z nich tvoří ženy. Skoro polovina firemní produkce se dělá v jižních Čechách, zbytek v rakouském Linci, kde firma roku 1964 vznikla a odkud se z hlavního skladu vozí brýle do celého světa. Na export jde 97 procent výrobků. Nejdůležitější vývozní země jsou USA a Německo, kam směřuje více než polovina produkce. V Rakousku firma prodá tři procenta výrobků.

"Amerika je pro nás extrémně důležitá, největší zákazník. V Evropě jsme poslední roky cítili ekonomickou nejistotu v jižních zemích. Těžké to bylo v Itálii, není to lehké ve Španělsku, kde kupní síla slábne. Spadáme do kategorie vysokých cen, asi jako v automobilovém průmyslu Mercedes, BMW a Audi. A když jako ve Španělsku nemá 30 procent mladých lidí práci, nemají ani dost peněz, aby si koupili dražší brýle," řekl Stütz.

Firma dělá tři značky brýlí. Základní je Silhouette, jichž loni vyrobila 1,2 milionu, z 95 procent se dělají z titanu. Licenční smlouvu má A. Schmied se společností Adidas, pro tu loni vzniklo 800.000 brýlí. Od loňského roku vyrábí novou značku Neubau, levnější, s níž chce oslovit mladší lidi. Loni jich udělala 200.000 kusů.

Titanové bezobroučkové brýle od firmy nosí herci Brad Pitt, Daniel Craig, Julia Robertsová, zpěvák Elton John; sportovní používají třeba fotbalisté Realu Madrid. "Fanouškem plastových brýlí Silhouette je i britská královna, má jich od nás doma mnoho," řekl Stütz."Jsou velmi lehké, elastické, ani je člověk necítí. Na jedny bylo třeba 150 pracovních kroků, ročně jich vyrobíme přes sto tisíc. Udělali jsme jedinou chybu, že jsme si je nenechali patentovat - v Asii nás kopírují, ale kvalita je nesrovnatelná."

Jedny brýle vznikají zároveň v Trhových Svinech a v Linci, mezi městy jezdí denně kamion.

Žádné komentáře:

Okomentovat