"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

čtvrtek 4. dubna 2013

Šalamouni ovládli ústavní soud.


Minulý týden také Ústavní soud zastavil řízení ve věci údajné velezrady Václava Klause. Důvod? Klausův prezidentský mandát těsně po podání žaloby skončil. I z tohoto zastavení a z odmítnutí stížnosti čtyř žalobců pramení pocit, že právo v ČR má různé úrovně, platí pro různé lidi různým způsobem. Pro některé víc, pro jiné méně.

Jediná ústavní soudkyně, Ivana Janů, nesouhlasila se zastavením projednávání žaloby z velezrady. Ve svém odlišném stanovisku napsala: „Ústavní soud svým postupem nechal u vysoko postaveného ústavního činitele, kterým prezident je, Senátem vznesená obvinění, veřejností chápaná jako závažná, bez věcného posouzení. Z tohoto důvodu rozhodně nepřispěl k posílení důvěry veřejnosti v právní stát a dospělost demokracie."

Nešlo jí tedy o to, že by chtěla Klause „odsoudit", ale o to, že se měla veřejnost dozvědět, jak to ve skutečnosti bylo, jestli je Klaus velezrádce. Jenže ústavníkům se zjevně nechtělo soudit (nebo spíš posuzovat, nejde v pravém smyslu o soud) českého megapolitika. Na to zatím nemají. A tak se Klaus dostal do stejné pozice jako třeba dříve Jiří Čunek (KDU-ČSL) - raději ho nesoudili. Tím ale zároveň ztratil možnost se očistit.

Právním státem snad jednou budeme. Zatím nejsme. Není to tak zlé jako v Klausově oblíbeném Rusku, ale tím se jen těžko můžeme utěšovat. (Jiří Krž, 4.4.2013)

Žádné komentáře:

Okomentovat