"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

sobota 23. března 2013

F. Čuba obnovuje Agrokombinát Slušovice.

Svou ideu spolčení některých menších zemědělců do jednoho koncernu, aby tak konkurovali globálním firmám, chce legendární hospodář ze Slušovic František Čuba převést v realitu. Chystá se založit nový Agrokombinát, ale detaily úzkostlivě tají.

František Čuba: "Chceme ho založit, ale až v druhé polovině letošního roku, a nemáme zájem, aby se o tom podrobně hovořilo, protože nechceme, aby náš plán dopředu někdo znevážil, znemožnil či zhatil.Žijeme v globalizovaném světě, globalizované firmy jsou velice silné a dobře organizované. Proti nim stojí naši malí zemědělci, kterým politici donekonečna vykládají, že nejsou konkurenceschopní, ale to není pravda. Nemohou za to. Základní chyba je vůbec v konstrukci našeho zemědělství. Má–li fungovat, musí mít vytvořené stejně silné globalizované firmy, jaké na nás útočí ze zahraničí. 

Existují velmi silné firmy, které se však snaží fungovat hlavně ve svůj vlastní prospěch. Například Agrofert pana Babiše, jenž je vynikající organizátor a získává stále silnější pozice v zemědělství. Nicméně cesta, kterou nastolil, není optimální.

Testovali jsme obrovské množství lidí, kteří pracovali v JZD Slušovice. Tam dělalo kolem sedmi tisíc lidí. Došli jsme ke zjištění, že těch schopných, kteří umí uvést lidi a události do tempa, je půl procenta. Navíc tito vybraní lidé ještě nejsou stejně výkonní. Těch bychom si měli vážit a zametat jim cestu, aby neuklouzli.

Rozdíl mezi Pražáky a Moravany? V Praze žijete jinými problémy, které mně nic neříkají. Zabývám se jinými myšlenkami a je mi jedno, jestli občan a politik v jedné osobě jsou zajedno nebo nejsou zajedno."

Žádné komentáře:

Okomentovat