"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

středa 30. ledna 2013

Volby prohrála především slušná občanská společnost..

Volby prezidenta České republiky skončily katastrofou.
 Nikoli kvůli vítězství Miloše Zemana, ale kvůli iracionální zlobě, která vyšlehla uvnitř společnosti v předvolební kampani. Svátek demokracie zaplevelila morální bída.

Klauszemanovská angažovanost médií.
Stoupenci Miloše Zemana pragmaticky nezabrnkali, ale prudce uhodili do nejhnusnějších strun v lidské duši – začali kádrovat rodinu protikandidáta. Tak jako do dělaly totalitní režimy. Děti zase  mají trpět za rodiče. Zvláště Klausova rodina se předvedla v celé své špíně.

Zeman svým způsobem komunikace nepřesvědčil, ale trefil do černého. V jeho táboře se kromě části levicových voličů, kteří logicky nepodpořili Schwarzenberga, protože jednoduše nemohli podporovat místopředsedu pravicové vlády, objevila směs vyznavačů násilí.

Praha versus Česká republika
Zeman ve druhém kole získal téměř o 450 tisíc nových voličů víc než Schwarzenberg – i díky uvedené nízkosti. Kdyby se počítaly výsledky jen z nově získaných voličů (z přírůstku) a voliči obou kandidátů z prvního kola by se nechali stranou, Zeman by nevyhrál v poměru 54,8 ku 45,2, ale 58,7 ku 41,3 procenta. Na svou stranu totiž získal i další české kraje. Zatímco první kolo šlo hodnotit jako Zemanovo většinové vítězství na Moravě a Schwarzenbergův úspěch v Praze, druhé kolo se proměnilo v nerovný souboj prosperujících velkých měst (Praha, Brno, Plzeň, České Budějovice) s marxistickým zbytkem České republiky.

Prohra občanské společnosti.
Zemanova kampaň oproti té Schwarzenbergově gradovala, ať si o ní myslíme, co chceme. Zatímco před první kolem Zeman působil jako přívětivý otevřený kandidát, jak jsem napsal, pak mezi oběma koly se předvedl žlučovitý podrazák, čímž oslovil další voličské skupiny. Šlo o předem promyšlený plán rozčeřit nacionální vlny, na které bude reagovat většina trvale do ruda zabarvených českých mozků. S nimi Zeman vystoupil hned v první televizní debatě u Václava Moravce minulý čtvrtek. I kdyby Schwarzenberg nechyboval, na Zemanově vítězství by se nic nezměnilo.

Zeman vyhrál díky zmíněné nízkosti. Obraz naší společnosti je opravdu tak katastrofální. Kampaň obou týmů mluví za vše, byť z hledika první signální soustavy byla bezpochyby podlejší ta Zemanova.

Zemanovo vítězství vypovídá především o stavu naší společnosti, jejímž je Zeman umným pozorovatelem (ozvučnicí). Její nálady dokázal dobře odhadnout. Občanská společnost se svým voláním po změně prohrála.

Žádné komentáře:

Okomentovat