"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

neděle 16. prosince 2012

Žebrácké mzdy jsou příčinou zaostalosti České republiky.

I přes nízké příjmy Jihočeši nakupují v Rakousku.
Zní to v současnosti neuvěřitelně, konstatuje NÖN, že bylo období, kdy rakouské benzinové pumpy prosily rakouské řidiče, aby nejezdili tankovat do jižních Čech levný benzin. Dneska většina Rakušanů tankuje doma, dokonce 7 procent zákazníků u rakouských pump je z České republiky. Rakouský benzin je totiž o něco levnější. 

Obyvatelům dolnorakouského Gmündu naopak se v České republice vyplatí nakupovat stavební materiál, paliva, alkohol a cigarety. Postupně se však Česká republika stává nejdražší zemí střední Evropy, takže české obyvatelstvo z příhraničí jezdí nakupvat jídlo, oblečení, boty do Rakouska, Německa, Polska a Slovenska. Obyvatelé příhraničních Českých Velenic a okolí nakupují v v rakouském Gmündu ze tří důvodů. Do nejbližších supermarketů v Třeboni to mají daleko (38 km), některé potraviny jsou v Gmündu přibližně stejně drahé nebo levnější než v malých českovelenických supermarketech, za třetí: kvalita rakouských potravin je na vyšší úrovni.

Kurt Jindra, vedoucí gm¨ndského supermarketu Hofer říká, že českých zákazníků plynule přibývá. Walter Müllauer s řetězce Vögele odhaduje počet českých zákazníků na 15 procent. Přibývá i českých hostů v gmündských restauracích a hotelech, ale až na výjimky jedná se o zákazníky z Prahy.

Dolnorakouský deník NÖN závěrem konstatuje, že pro Jihočechy největší překážkou pro překročení státní hranice jsou velmi nízké příjmy. Zatímco průměrná mzda obyvatele  Gmündu je  1.907 eur (46.722Kč), průměrná mzda v Jihočeském kraji je 680 eur (20.580 Kč). Uvádí příklad českovelenické rodiny Zemánků (muž dělník, žena učitelka). Rodina má celkový měsíční příjem 1.300 eur (31.850 Kč). Z toho musí platit byt, auto, stravu a studium dvěma synům. 

1 komentář:

 1. Zpráva z německého tisku:

  Pro rok 2013 stanovila spolková vláda hranici chudoby pro německé občany
  na příjem 1150 Euro měsíčně ( cca 28.750,- Kč ).
  Každý občan s nižším příjmem má právo na plnou sociální podporu,
  příspěvek na bydlení, energie a pod. a na dorovnání příjmu do hranice chudoby...

  OdpovědětVymazat