"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

pondělí 10. září 2012

Nízká cena mléka likviduje zemědělce.


Nespokojení producenti mléka z Meklenburska-Dolního Pomořanska ve čtvrtek večer protestovali před mlékárnou Müritz Milch Waren proti nízkým cenám mléka, které jim mlékárna vyplácí. Dostávají 25 až 28 centů (6,50 až 7,28 Kč) za litr, avšak  německý průměr je 29 centů (7,59 Kč).

Podle zástupce zemské organizace výrobců mléka (BDM) cena , kterou mlékárna zemědělcům vyplácí, nestačí na pokrytí nákladů na energie, krmiva, hnojiva a na nájmy. BDM vyzývá mlékárnu k urychlenému zvýšení ceny mléka. Nízká cena mléka přivedla producenty mléka minimálně do ztráty 4 miliardy.

Zemský prezident zemědělského svazu Rainer Tietböhl tvrdí, že současné postavení všech rolníků je kritické, avšak postavení producentů mléka je katastrofální. Nedomnívá se však, že demonstrace u mlékárny je na správném místě, protože hlavní příčinou nízkých cen je chování obchodních řetězců. Tietböhl říká, že na pokrytí nákladů by zemědělci museli dostávat za litr mléka 36 centů (9,36 Kč), protože ceny krmiv se zdvojnásobily, ceny energií zvýšily o třetinu.Žádné komentáře:

Okomentovat