"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

čtvrtek 12. července 2012

V Londýně protestovalo 3.000 zemědělců.


Na 3.000 producentů mléka se sešlo na demonstraci v Londýně. Protestovali proti tomu, že mlékárny snížily výkupní cenu mléka o 2,5 centu (0,63 Kč). Pohrozili, pokud mlékárny do 1. srpna se nevrátí ke staré ceně, přejdou farmáři k razantnější formě protestů.

Farmář Richard Jones z Cockerhamu mluvil o tragedii, kterou může snížení ceny způsobit. Jemu prý může nízká cena mléka způsobit ztrátu 160.000 liber. Chová 1.000 krav, od nichž od 1. srpna nebude mít žádný příjem.

Státní tajemník pro zemědělství Jim Paice vysvětlil, že k regulaci je třeba vytvořit předpisy, které upraví vztahy mezi výrobci a zpracovateli-mlékárnami. Řekl, že se rýsuje dohoda, avšak podle Zemědělského svazu (NFU) pokud mlékárny neustoupí, neustoupí ani zemědělci. Pokud do 1. srpna mlékárny nesplní požadavek výrobců a nezruší jednostranné porušení dohody, budou farmáři blokovat mlékárny a supermarkety a mléko lít do kanálů. Premiér Cameron slíbil zemědělcům finanční pomoc ve výši 6,3 mil. eur.

Zástupce Svazu britských mlékáren řekl, že chápe frustraci producentů mléka, avšak snížení plateb za mléko si vyžádala situace na světovém trhu mlékem. Varoval také před blokádou mlékáren, neboť britské mlékárny nyní mají zajištěn dobrý odbyt produkce.

Žádné komentáře:

Okomentovat