"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

čtvrtek 31. května 2012

Cameron vyhrožuje bojem proti dotacím francouzských zemědělců.


Výsledky prezidentských voleb ve Francii vyvolaly v některých zemích EU rozpaky, ve Velké Británii téměř paniku, obavy z levicové politiky. Britští politici stále nemůžou přenést přes srdce fakt, že konzervativní Spojené království jako bývalá nejmocnější země světa se musí podřizovat ekonomickým a sociálním pravidlům EU, která vznikla v téměř socialistické Francii.

Británie se chystá sdělit nové francouzské vládě, že bude požadovat významné škrty v unijní podpoře francouzským zemědělcům, pokud prezident Francois Hollande napadne britskou každoroční úlevu ve výši 2,7 miliardy liber.

Jde o známku toho, nakolik mohou tradiční tahanice zkomplikovat Cameronovy vztahy s novým prezidentem. V minulosti měla Británie neformální dohodu s jeho předchůdcem Nicolasem Sarkozym. Podle ní Británie uvolnila tlak na reformu společné zemědělské politiky, která je výhodná pro francouzské zemědělce. Výměnou se Sarkozy zavázal nepožadovat zrušení britské úlevy při platbách do společného rozpočtu unie.

Británie doufá, že svůj požadavek Hollandemu sdělí přátelskou formou. Ten ovšem nezapomněl, že se s ním Cameron v rámci dohody evropské pravice o embargu před volbami odmítl sejít a podporoval Sarkozyho. Cameron je navíc ve vlastní straně pod tlakem, aby v souvislosti s rozpočtovým obdobím 2014-2021 zaujal vůči EU radikálnější stanovisko a požadoval reformy.Žádné komentáře:

Okomentovat