"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

sobota 31. března 2012

Jsou české ovocné sady jen tunelem na peníze?

Předevčírem Česká televize informovala o tom, že čeští sadaři jsou evropskou jedničkou v čerpání dotací. Přitom nejsou povinni ovocné sady udržovat a sklízet ovoce. Takže ti správní Klausovi pragmatici zasadí stromy (i tam, kde se ovoci nedaří), shrábnou dotace a víc se o pozemky nestarají.
Skutečností je, že i z českého zemědělství se vytratila tradiční poctivost a tak na české sady jde z Bruselu téměř dvojnásobek peněz, než je evropský průměr. Jak dlouho ještě se bude říkat, že z cizího krev neteče? Hodně to připomíná předlistopadové poměry, kdy okrádat a podvádět stát bylo hrdinstvím.

Ne všichni se stali sadaři kvůli evropským dotacím. Určitě mezi sadaři je hodně poctivých, ale neměla by si Ovocnářská unie ve svých řadách udělat pořádek, ne jen naříkat, že podíl českých jablek v obchodních řetězcích loni klesl pod 40 procent.

„Čeští pěstitelé jablek ztrácejí konkurenceschopnost, a celému oboru tak hrozí úpadek. Na českém trhu se totiž začala prosazovat jablka z dovozu, tudíž domácí produkce klesá. Navíc v loňském roce byl dovoz jablek největší v historii. Pěstitelé proto volají po větší podpoře od státu.“

Žádné komentáře:

Okomentovat