Loňský rok byl velmi úrodný na žaludy, oblíbené žrádlo divočáků, k tomu mírný průběh zimy umožnil rozmnožení myší, plžů, červů a různých brouků, na nichž si divoká prasata pochutnávají. Bohatá strava příznivě působí na plodnost bachyň, takže do léta se očekává zvýšení současného množství prasat na trojnásobek.
Divoké prase je tvor plachý, ale také chytrý. Jeho schopnost pohybovat se ve tmě a rozeznat neškodné nástrahy, jako jsou strašáci, chrastítka a různé blikačky je obdivuhodná. Nebojí se ani motorových vozidel. Stádo prasat v létě dokáže během jedné noci zlikvidovat úrodu (hrách, pšenice, brambory) na několika hektarech. V teplé zimě, jako doposud byla letos, dokážou při hledání myší doslova přeorat louky. Na jaře vybrat zasetý hrách či kukuřici. Když je klid, vydají se za lahůdkami do vesnických zahrad nebo do městských parků.
O tom, že divočáci, jimž nevadí chemická ochrana rostlin, jsou přemnoženi, se všeobecně ví. Na dotaz, proč se nedají jejich stavy snížit odstřelem, odpovídají myslivci množstvím výmluv. Nyní je důvodem špatná viditelnost, když není sníh a nesvítí měsíc. Používat zařízení, které umožňuje vidění ve tmě je údajně zakázáno.
Černá je pořád větší problém, který nezná hranice, v roce 2010 bylo prasat ve střední Evropě pětkrát tolik co v roce 1975.
OdpovědětVymazat