O víkendu se konala ideová konference KDU-ČSL. Druhá nejstarší česká politická strana se snaží odpoutat od politiky, kvůli které v roce 2010 nepřekročila pětiprocentní práh nutný pro vstup do Poslanecké sněmovny. Zastoupení má pouze v Senátu.
Prvopočátky strany sahají do druhé poloviny 19. století, kdy vznikla potřeba politicky čelit útokům sociální demokracie na katolickou církev a na politicky nezkušené méně majetné vrstvy městského i venkovského obyvatelstva. První křesťansko-sociální strana vznikla v roce 1894 v Litomyšli a měla působiště jen v Čechách. Mimo toho vznikly další křesťanské strany a sdružení, většinou na Moravě, které se 21.11.1918, těsně po vyhlášení Československa, sloučily do Československé strany lidové.
Podle současného předsedy lidovci začínají s formulací nového programu, který má klást důraz na sociálně-tržní principy. Vedlejším tématem konference byla i prezidentská volba. Petr Pithart definitivně oznámil, že se do boje o Hrad pouštět nebude. O to hlasitěji se tak mluvilo o možné kandidatuře europoslankyně Zuzany Roithové.
Předseda lidovců Bělobrádek kritizoval současnou vládu za její cynickou a asociální politiku a uvedl, že se v české společnosti rozmáhá lhostejnost, apatie, nihilismus a alibismus. Jako inspiraci pro lidovecký program svým stranickým kolegům nabídl politiku německé CDU (předsedkyní Angela Merkelová), která svou politiku opírá o principy sociálně tržního hospodářství. Cílem této politiky je obecné blaho a sociální soudržnost společnosti a prevence před sociálními otřesy.
Podle politologů lidovci reálnou šancí vrátit se do vrcholné politiky skutečně mají, avšak úspěch to nebude výrazný, protože se jedná o venkovskou stranu, jejíž tradiční voliči vymírají a mladí křesťanskou morálku a neagresivní politiku nechápou a snadno podlehnou rudomodrému nacionalizmu a euroskepticizmu. (Jiří Krž, 26.1.2012)
Žádné komentáře:
Okomentovat