Zvýšení DPH od 1.1.2012 zařadí Českou republiku mezi země mající nejvyšší zdanění potravin v Evropě. Ve většině zemí EU se nepoužívá jednotná sazba DPH na všechno a u vybraných citlivých skupin zboží se užívají snížené sazby. Počínaje rokem 2012 se snížená sazba daně u nás zvýší z 10 na 14%.
Zatímco představitelé vlády nás přesvědčují, že se zvýšení DPH nepromítne zcela do ceny potravin, obchodníci již přistoupili ke zvýšení cen potravin s předstihem, tak aby od počátku příštího roku nedošlo ke skokovému zvyšování cen a aby také využili předvánoční nákupy. Právo na svoji marži má obchodník, zpracovatel, ale i zemědělec. Zemědělci jsou na tom z dlouhodobého i krátkodobého hlediska v udržení svých marží však nejhůře.
Tímto stavem se již delší dobu zabývá také Evropská komise. Za uplynulých 10 let se podíl zemědělců na rozdělování přidané hodnoty v agrobyznysu snížil ze 31% na 24%, zatímco podíl ostatních článků se zvýšil ze 69 na 76% (podíl potravinářského průmyslu se zvýšil ze 31% na 33%, podíl velkoobchodu se zvýšil z 11 na 13% a podíl maloobchodu z 27 na 30%). Pokles spotřeby prohloubený zvýšením DPH se tak projeví v poklesu tuzemské produkce. Její ceny se budou snižovat, tuzemské podnikatelské subjekty ze všech sfér agrobyznysu budou snižovat počty zaměstnanců a lze očekávat zvyšování agrárních dovozů.
Pokud srovnáme současné zvýšení cen potravin s inflací, je zřejmé, že potraviny se tak stávají tahounem růstu cen. Dle ČNB by inflace ve 4. čtvrtletí r. 2012 měla dosáhnout 2,8%. Ze sledovaných 15 ti druhů potravin jich 9 již v září 2011 překročilo úroveň 2,8% meziročního růstu, z toho některé potraviny ji překročily výrazně (mouka o 30,8%, cukr o 38,1%, bílé pečivo o 44,5%). Veškeré diskuse o tom, zda se zvýšení DPH projeví v růstu cen potravin se tak stávají zcela bezpředmětné, protože se tomu tak již stalo a do konce roku bude tento stav ještě pokračovat. (Zdroj:Zemědělský svaz)
Žádné komentáře:
Okomentovat