Celá jedna třetina letošní produkce putuje z brněnského Zetoru do Iráku. Společnost Zetor Tractors a.s. vyhrála trend vyhlášený iráckou vládou. Zetor se vrací i na česká a slovenská pole, domácí zemědělci se přesvědčili, že přednosti zahraničních traktorů nelze na velké části českého území plně využít, a Zetor má s českými kopci velké zkušenosti.
Když v minulých letech v Brně padala jedna tradiční značka za druhou a krachovaly textilky, kvůli kterým se moravskému velkoměstu už za první republiky říkalo Manchester evropského kontinentu, nevypadalo to ani s traktorkou v Brně-Líšni dobře. „Padla Zbrojovka, padne i Zetor,“ předpovídali i největší optimisté. A tradiční výrobce traktorů měnil majitele jako ponožky. Česká postsocialistická zemědělská velkovýroba i špetka šťastně restitujících soukromníků dávaly přednost strojům jiných značek, o brněnské výrobky nebyl zájem. A vypadalo to se Zetorem všelijak.
Brněnský Zetor prodal část areálu a začal se také věnovat inovacím. Záchrana se dostavila. Traktory Zetor zase se dostávají do popředí zájmu obchodníků a vracejí se tam, odkud na počátku 90. let v důsledku mezinárodních i domácích politických událostí musely odejít. Mimo Iráku vyváží Zetor do Afriky a nabízí se Skandinávie, Balkán, Pobaltí, Kavkaz a možnosti jsou v zaostalém traktorovém parku v Rusku.
Žádné komentáře:
Okomentovat