Odchod V. Británie z EU se promítne hlavně v platbách, které jdou pro zemědělce EU. Při zahájení zemědělského veletrhu Grüne Woche v Berlíně to řekl agrokomisař EU Phil Hogan. Platby zemědělcům představují 38 procent výdajů EU, po britském referendu musí být sníženy o 3 miliardy eur. Je to následek chybějících 8-10 miliard eur, které do bruselské pokladny přicházely z Velké Británie.
Daleko důležitější pro zemědělce EU bude trh, neboť odchodem Británie získají odbytiště po britském zemědělství. Britští zemědělci naopak budou muset hledat nové trhy. Proto Britové usilují o co nejširší spolupráci s EU. Navíc podle oznámení britského ministra zemědělství, britští zemědělci po roce 2012 nebudou dostávat žádné přímé platby. Podporovat zemědělce na trhu bude méně i EU, zemědělci sami budou muset rozhodnout, co budou vyrábět, aby měli odbyt.
Zemědělská politika EU se změní, venkov bude podporován jako celek, aby naplnil očekávání veřejnosti při výrobě bezpečných potravin, což bude záležitost selských rodin, které musejí omládnout. K vzdělání mladých zemědělců musí směrovat pobídky EU.
Na závěr Hogan řekl, že lituje embarga vůči Rusku, že to bylo politické opatření, nikoli zájem jeho a všech zemědělců. Přestože se podařilo výpadek na trho vyrovnat, bude rád, až embargo skončí.