"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

úterý 25. října 2016

Sedláci vyhráli parlamentní volby v Litvě.

Nečekaným výsledkem skončily volby v Litvě, po nichž se nejsilnější stranou v litevském parlamentu stala Strana rolníků a zelených (LGPU). Stranu ve volbách vedl bývalý šéf policie Saulius Skvernelis (46), který už předložil požadavek na sestavení nové vlády.

V dosavadním 141 členném parlamentu měla LGPU pouze 1 křeslo, po volbách jich bude mít 54. Favorit voleb konzervativní strana získala jen 31 křesel, sociální demokraté 17 křesel, populistické strany (pořádek a labouristé) dostaly celkem jen 10 křesel.

Bývalý policejní šéf Skvernelis není členem LGPU, dostal se na kandidátku kvůli popularitě, neboť jako ministr vnitra během krátké doby dokázal úspěšně bojovat proti korupci. Stranu rolníků a zelených vede miliardář Ramunas Karbauskis. Jednání s Liberálním hnutím (14 křesel) uvázlo na osobě předsedy vlády o které usiluje z Liberálního hnutí Gabrielus Landsbergios, vnuk Vytautase Landsbergise, jenž byl tvůrcem litevské nezávislosti na Sovětském svazu.

Litva má 2,5 milionů voličů, účast ve volbách byla 38 procent. Zvolení LGPU svědčí o tom, že Litevci chtějí změnu, chtějí v politice nové tváře. Byl to také protest proti dřívější dominantní levicové koalici.

Žádné komentáře:

Okomentovat