"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

středa 12. října 2016

Ceny poľnohospodárskej pôdy v ČR ďalej rastú

Ceny poľnohospodárskej pôdy v ČRv uplynulých rokoch výrazne stúpli a ďalej rastú. Dôvodom je rastúci dopyt po pôde. Kým ešte pred šiestimi rokmi stál hektár pôdy v ČR 100.000 korún (cca 3700 eur), vlani už jeho priemerná cena prekročila 160.000 Kč. Tieto údaje vychádzajú zo štatistík spoločnosti Farmy.cz. Cenu ovplyvňuje typ pôdy alebo lokalita. O poľnohospodárske pozemky je obrovský záujem.

Priemerná trhová cena poľnohospodárskej pôdy v ČR sa vlani medziročne zvýšila o viac ako 16 % z necelých 140.000 Kč na 162.500 Kč. Tento medziročný nárast bol podľa Farmy.cz doposiaľ najstrmším evidovaným medziročným zvýšením od roku 2004.

Štát žiadnu pôdu už nemá na predaj. Tých niekoľko desiatok tisíc hektárov, ktoré spravuje Ústredný pozemkový úrad, nestačí ani na to, aby mohol vyčleniť svoje pozemky napríklad na líniové dopravné stavby.

K výraznému nárastu cien polí alebo pasienkov prispeli cirkevné reštitúcie a skutočnosť, že ceny pôdy v Českej republike dlho stagnovali, prípadne rástli veľmi pomaly.
Na súčasnej situácii na trhu s poľnohospodárskou plochou sa ale podpisuje aj zvýšený záujem investorov. Tí sa ju snažia získať preplácaním farmárov, ktorí by pritom tiež radi získali pôdu, na ktorej hospodária, do svojho vlastníctva, pretože to pre nich znamená väčšiu istotu podnikania. Predseda Zväzu vlastníkov pôdy František Janda podotýka, že sa stala komoditou, do ktorej sa dajú ukladať peniaze v období ekonomickej krízy.

Ceny pôdy v ČR pritom podľa analytika Havla ešte nedosiahli svoj vrchol. V porovnaní s cenami v Európskej únii je totiž pôda v ČR pomerne lacná, aj niekoľkonásobne nižšia. To zároveň znamená, že teraz nie je vhodné pôdu predávať, pretože jej cena ešte stúpne.

Žádné komentáře:

Okomentovat