"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

pátek 23. září 2016

Se Zetorem 25 téměř k vrcholkům Alp

Nadšenec a milovník historických traktorů Martin Havelka vyjíždí z Vysočiny do Evropy na traktoru Zetor 25. Po červnovém 800kilometrovém výletě k Baltskému moři, kterým se dostal na nulovou nadmořskou výšku, se na začátku září rozhodl o druhý extrém.Pro svou cestu si vybral rakouské Alpy, kde se společně s dalšími osmi stovkami traktoristů vydal na vyhlášenou Grossglocknerskou vysokohorskou silnici končící v nadmořské výšce 2571 metrů.

Z grossgloknerské silnice, která spojuje obce Bruck an der Großglocknerstraße a Heiligenblut, se nabízí krásný výhled na okolní hory a ledovce. Martin Havelka se na traktoru z roku 1954 se v Brucku zúčastnil srazu traktorů.

 Účastníci srazu při 36 km dlouhé  jízdě překonali 1900 stoupání,někdy až 14 %, a také nevlídné počasí se sněhem. "V jednu chvíli byla silnice úplně zasněžená, takže nás organizátoři zastavili a museli jsme čekat, než sníh povolí a organizátoři ho odklidí. Do kopce je sníh ještě v pořádku, ale sjíždět to na něm je horší," popsal Havelka s úsměvem.

Jednalo se již o patnáctý ročník rakouského srazu traktoristů, letos však poprvé s účastí legendárního českého traktoru. “Nikdy dřív tam nikdo na Zetoru nejel, na závodech jsem byl dokonce jako první Čech,” vysvětlil Havelka.


Jeho Zetor 25 ale zdaleka nepatřil k nejstarším traktorům, které se na krkolomnou cestu vydaly. Nejstarší byl traktor z roku 1934. Přestože propaguje značku Zetor, továrna se na jeho dobrodružných jízdách finančně nepodílí.

Žádné komentáře:

Okomentovat