"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

středa 27. března 2013

Madeta odmítá mléko od menších soukromých producentů.

Od 1. dubna 2013 přestane Madeta České Budějovice odvážet mléko od drobných zemědělců. Jedná se o svoz asi 12.000 litrů mléka.

Náklady na svoz suroviny a zpracování vzorků byly tak vysoké, že prý se to Madetě nevyplatilo.
Zemědělci „ve výpovědi" pošlou poslední dodávky Madetě na konci března. Dodavatelé byli včas (?) informováni a Madeta se jim snažila napomoci i s hledáním jiného odběratele.

Ti, kteří ještě nové smlouvy nemají, stojí před velkými potížemi. Zřejmě dojde k rušení chovů. Zemědělský podnik je složitý organizmus, pracující ze živou hmotou, že restrukturalizaci nelze udělat ze dne na den. Je  nemožné reagovat ze dne na den. Nejjednodušší v takovém případě je odvést dojnice na jatky. Zvířata vyšlechtěná na produkci mléka se na pastevní výkrm nehodí. Pokud by chovy musely skončit, bude to pro některé podnikatele vážný problém i s velkými ztrátami.

Madeta svůj krok hájí nutnou efektivitou podnikání.  „Drobní dodavatelé jsou po regionu natolik rozeseti, že náklady na svoz mléka a zpracování vzorků byly tak vysoké, že to pro nás začalo být nerentabilní," říká Milan Teplý, generální ředitel Madety.

Pan ředitel by měl vysvětlit, proč někomu se svoz od malovýrobců vyplácí, někomu ne. Stačí se podívat do vesnic za rakouskou hranicí, jak rakouské cisterny pro mléko zajíždějí do malých dvorků a jak na rampách u hlavních silnic vysávají mléko z konví, které tam přivážejí zemědělci ze samot. Stačí také se také vrátit do historie, do roků 1939 až 1989, kdy i u nás bylo odebíráno mléko ze sběren, kam je po několika litrech donášeli chovatelé jednotlivých dojnic. Proč tehdy se to vyplácelo? Není to tím, že EU i český stát peníze na rozvoj venkova doslova hrnou do černých děr, na nesmyslné ozeleňovací projekty, ale podporu drobného podnikání a života na venkově ignorují? (F.B., Č. Budějovice)

Žádné komentáře:

Okomentovat