"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

úterý 19. února 2013

Domácí alkohol může být až po výpisu z listu vlastnictví.


Provozovatelé zhruba šesti stovek pěstitelských pálenic v ČR si musí důkladně ověřovat, zda lidé, kteří si u nich pálí domácí alkohol, jsou skutečně vlastníky zahrad nebo mají vlastní ovoce. Pokud si to neprověří, nemohou počítat s levnějším alkoholem - tedy se zvýhodněnou spotřební daní v poloviční sazbě.

Vyplývá to z precedenčního verdiktu Nejvyššího správního soudu. Celní správa uspěla ve sporu o daně, které chtěla doplatit po Palírně Pod lipou v Janově na Bruntálsku. Palírna měla doplatit desítky tisíc korun na daních za tři roky. U některých lidí, kteří si tam nechali vypálit levnější domácí alkohol, totiž celníci nenašli doklady o vlastnictví k pozemkům nebo potvrzení, že dostali ovoce na vypálení třeba od zaměstnavatele.

Na alkohol vypálený v pěstitelské pálenici je oproti ostatním druhům alkoholu uvalena pouze poloviční spotřební daň. Podmínkou je právě to, že si alkohol mohou nechat vypálit pouze vlastníci či nájemci pozemku (zahrady) nebo ti, kteří získali ovoce jako naturální plnění od zaměstnavatele (to je nutno doložit). Množství pálenky, které si může pěstitel nechat vypálit v pěstitelské palírně, je navíc ročně omezeno na 60 litrů padesátiprocentní pálenky na domácnost.


Žádné komentáře:

Okomentovat