"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

pátek 18. ledna 2013

Církevní restituce: Aby se vlk nažral a koza zůstala celá.


Náhrada majetku, které má stát vyplácet církvím od letošního roku po následujících třicet let, by mohla dostat zcela jinou podobu, než je balík peněz každoročně převáděný na účet jednotlivých církví. Ministerstvo financí chystá pro církve nabídku, aby odškodnění přijaly v podobě státních dluhopisů.

Tvrdí, že taková transakce bude výhodná pro obě strany. Církve ale tato možnost v úterý zaskočila, neboť o tom, že něco takového má být v návrhu smlouvy, kterou nyní ministerstvo kultury připravuje pro jednání vlády, neměly ani tušení. Návrh smlouvy mají církve obdržet během února a mají ji uzavřít s vládou, za kterou připojí pod smlouvu podpis premiér, do konce září letošního roku.

Obdobnou formu nabídlo ministerstvo Lesům ČR, aby nemusely ukládat své peníze u bank. Ačkoli o nabídce lesům mluvil ­ministr již v listopadu, jednání ­po­dle ministerstva financí dosud probíhají a žádné podrobnosti nelze zveřejnit. Stejně tak není jasné, jak budou případné dluhopisy pro církve úročeny či za jak dlouho budou splatné.

Pokud by místo peněz církve dostaly státní dluhopisy, bylo by jejich vyplácení hodně nejisté, zvláště tehdy dostala by se k moci socialistická nebo socialisticko-komunistická vláda. ČSSD se způsobem  a výší kompenzace nesouhlasila, KSČM nesouhlasí s jakýmikoli náhradami pro církve. 

Žádné komentáře:

Okomentovat