"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

pondělí 22. října 2012

Polsko chce také hlavní slovo v EU.


Polsko od pádu Kaczynského vlády praktikuje ucelenou zahraniční politiku, v jejímž rámci se mu podařilo jednak normalizovat styky s Ruskem a jednak získat podstatný vliv v Bruselu na tvorbu politiky Evropské unie.
Polský ministr zahraničí Sikorzki

 Spojenectví s Ruskem i s Německem je dokladem o překonání minulosti. Poláci pragmaticky  přestali řídit svou zahraniční politiku podle komplexů z minulosti a dali stranou někdejší nenávist vůči Německu i Rusku, protože jim došlo, že to pro ně bude výhodné. Česká vláda, na Klausův pokyn, naopak dělá všechno, aby byla pozice ČR znevýhodněna.

Strategii Evropské unie v současnosti dominuje Německo. Polský ministr zahraničí Sikorski má blíže k Merkelové než k Hollandeovi. Cílem Polska je prosadit se v ústředí Evropské unie jako rozhodující stát. Je zjevné, že Polsko sleduje tuto strategii velice šikovně. Možná za posílení vlivu v Bruselu, kolaborací s Merkelovou, investuje hodně z národních zájmů. Ale to nebude věčně. Jednou začne sklízet úrodu. Zdá se, že Polsku se ve vztahu s Německem daří vyšachovat Francii a mít druhé hlavní slovo v EU. Jisté to samozřejmě zatím není.

ČR je přirozeně daleko menší než Polsko, ale místo spícího ministra zahraničí by mohla mít také aktivní strategii. Velmi rozumné by bylo hledat spojenectví se státy obdobné velikosti a se společnými zájmy a prosazovat se v EU jako blok. Nečasův flirt s neschopným euroskeptikem Davidem Cameronem, který je v Bruselu brán jen jako tradiční nepřizpůsobivý exemplář z Albionu, nemůže vést jinam než k vytlačení České republiky za hranice jakéhokoliv vlivu. Klausovo a Nečasovo vyhrožování ostatní státy berou jako neškodný folklor. (Jiří Krž, 22.10.2012)

Žádné komentáře:

Okomentovat