"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

středa 26. září 2012

Přichází další velké zdražování vepřového masa.

 Velké zdražování vepřového masa bude v Evropě pokračovat nejen do konce letošního roku, ale i v roce dalším. Očekává se, že v České republice cena vepřového, ale i dalších masných výrobků do konce roku se zvýší o 15 procent. K dalšímu zvýšení samozřejmě dojde po zvýšení DPH.

Jako hlavní důvod ke zdražování je uváděna neúroda kukuřice v USA, což má za následek nedostatek krmiv a snižování počtu prasat. Horké počasí prý v USA způsobilo největší neúrodu od roku 1953, následně tak prudce zdražily obiloviny, využívané jako krmivo pro hospodářská zvířata. Trh s kukuřicí, sójovými boby a dalšími zemědělskými plodinami je přitom celosvětově provázaný.

Americkým trhem je ovlivňováno i české zemědělství. V ČR se cena tuny krmné pšenice letos odhaduje na 5000 až 5300 korun za tunu. Ještě loni to přitom byly 4000 Kč, v roce 2010 zhruba 3400 Kč a v roce 2006 dokonce méně než 2000 Kč. Velký podíl na zvýšení ceny masa v ČR určitě má nesoběstačnost ve výrobě, země je odkázaná na dovoz vepřového. Je to způsobeno nízkými stavy prasat, které se v první polovině roku 2012 snížily o dalších 5 procent.

Žádné komentáře:

Okomentovat