"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

středa 12. září 2012

Když se alkohol vymkl vládě z rukou.


Dvaašedesátiletá žena z Fryštáku na Zlínsku zemřela v sobotu zřejmě po otravě metylalkoholem. Ve zlínské Baťově krajské nemocnici leží už pět lidí po otravě metanolem. Dva muži (48 a 58 let) jsou v umělém spánku a v kritickém stavu. Třetí hospitalizovanou je osmapadesátiletá žena, která v kritickém stavu není. U všech tří byla potvrzena otrava metylalkoholem. Odpoledne nemocnice přijala na jednotku intenzivní péče interny dvaašedesátiletou ženu, u které jsou známky intoxikace a má poruchy vidění. Dnes v podvečer nemocnice přijala také sedmatřicetiletého muže, který je synem dvaašedesátileté ženy, jež skončila v péči lékařů s podezřením na otravu jako čtvrtá dnes odpoledne. Podle dnešní zprávy ČTK zemřelo na otravu celkem 14 lidí.


Alkohol je jednou z několika látek, které pokud se dostanou do lidského organismu, způsobují změny vnímání okolního světa a na krátký  část přinejmenším vedou k otupení ostří pro nás někdy příliš bolestné reality. Pro  řadu jedinců je pití právě únikem z reality, snadnějším "řešením" určitých životních situací, oddalováním životních rozhodnutí, určitým ventilem, jak se vypořádat se stresy atd. Rozhodnutí, zda tato cesta je  řešením moudrým a rozumným, je individuální věcí každého jedince.


Státy se na výrobě a konzumaci alkoholických nápojů podílejí různým způsobem. Především legálně vyrobené alkoholické nápoje jsou zatíženy vysokými spotřebními daněmi. Zakázat pití alkoholu se prakticky nikde na světě nepodařilo, protože jeho výroba a prodej je jednoduchým a efektivním zdrojem příjmu pro výrobce, prodejce i pro stát.


Právě fakt, že současný český stát vybírá spotřební daň 1,43 Kč z každého procenta alkoholu v 1 litru nápoje. Z 1 litru tvrdého alkoholu spotřebitel tedy odvádí státu na daních téměř 80 procent jeho ceny.  Sociální politika státu (nezaměstnanost) však způsobuje, že konzumenti nejsou schopni drahý alkohol kupovat, takže výrobci v honbě za odbytem a ziskem se snaží snižovat jeho cenu za pomoci ředění a různých náhražek.


Otravy alkoholem jsou tak staré jako alkohol. Proto už v 18. století převzal rakouský stát dohled nad jeho výrobou a prodejem. Mimo zisku ze zdanění a zákazu výroby alkoholu z obilí zavedl později také denaturaci lihu. Za 1. republiky stát výrobu lihu podporoval různými daňovými úlevami, protože lihovarnictví zajišťovalo úrodnost zemědělské půdy. Na druhé straně pro přísně evidované a kontrolované výrobce lihu a pálenic byly stanoveny kontingenty, které pod tvrdými sankcemi nesměly být překročeny. 
 

 V současnosti, kdy jsou hranice otevřené volnému trhu, se státu výroba a prodej alkoholu vymkly z rukou. Neslavně proslulý ministr zdravotnictví Heger navrhuje částečnou prohibici, zákaz nalévaného alkoholu. To je v praxi pobídka pro všemožné ilegální palírny a dovozce levného nekolkovaného alkoholu, aby propašovali alkohol do garáží a kůlniček. Zkušeností ze zahraničí je dostatek, stačí vzpomenout Gorbačova v druhé polovině 80. let. 

Pokud nebude mít stát pod kontrolou veškerou distribuci a vyúčtování alkoholu a cigaret, minou se daně, kolky a další opatření účinkem a bude docházek k podobným tragédiím jako v současnosti. Stačilo by, aby stát vůči obchodu s lihovinami byl alespoň stejně přísný jako vůči méně příjmovým skupinám obyvatelstva.

Žádné komentáře:

Okomentovat