"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

úterý 18. září 2012

Jak Island vyřešil tunely bílých límečků.


 Oficiální média v celé Evropě o Islandu informují nejasně a útržkovitě. Bojkot informací o Islandu je striktně dodržován  všemi novináři . Masmédiím vládní vyjednávači v některých zemích údajně výměnou za mlčení nabídli daňové úlevy.

Island je klasickou ukázkou toho, jak neoliberální reformy mohou zlikvidovat státní ekonomiku. Rozkradené a vytunelované islandské banky stály v roce 2008 před bankrotem, protože měly dluhy rovnající se desetinásobku HDP Islandu.

V tomto roce padly tří hlavní islandské komerčních banky. Tato krize v roce 2008 připravila desetitisíce Islanďanů o práci a domovy.  Akcie na burze ztratily 90 procent své hodnoty. Země dospěla na pokraj bankrotu.

V následujícím roce 2009 začaly první protesty před parlamentem, které se v několika dnech přetavily do mohutné celostátní demonstrace. Lidé byli před parlamentem tak dlouho, až donutili premiéra Geira Haardeho a celou vládu k rezignaci.

Na podzim roku 2009 se začala z lidového popudu prostřednictvím občanských shromáždění připravovat nová ústava. Island je unikátní země s nejstarší parlamentní tradicí na světě. Althing. Ústava se připravovala tak, že Islanďané zvolili 31-členné ústavodárné shromáždění složené z občanů různých profesí.

 Ve dvou referendech občané bankám odepřeli záchranu a splacení zahraničního dluhu. Jedná se o peníze 340 tisíc Britů a Nizozemců, kteří do islandské banky dali své peníze a kvůli kterým vznikl mezinárodní konflikt. „Daňoví poplatníci by neměli odpovídat za placení dluhů soukromých institucí,“ řekl Sigriur Andersen, mluvčí Poradenské skupiny, která odmítá toto splácení.

 V září 2011 byl bývalý předseda vlády Geeir Haarde postaven před soud, aby se zodpovídal ze svého podílu na vypuknutí krize. Soudní proces trvá doposud. (Jiří Krž, 18.9.2012)

Žádné komentáře:

Okomentovat