"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

pondělí 4. června 2012

Kdyby nebyl korupční případ Rath, musela by vláda vytvořit jiný.


„Vlastně se dnes rozhoduje o tom, jestli budeme žít ve slušné zemi, kde se zločin stíhá proto, že je to zločin, a ne jako v Žebrácké opeře, kde zločince stíhají ještě větší zločinci,“ říká  právník a sociolog Jiří Přibáň,  profesor Cardiff Law School.

Jestliže v případě Davida Ratha se prokáže-li, že policie v odposleších postupovala zcela nestranně a podle zákona,  ještě existuje naděje, že zločin bude stíhaný jako zločin, a ne jako nějaká msta nebo postranní vyřizování si vzájemných účtů.

Všechno mohlo být jinak. Vysvětlení, proč byl běžný případ korupce tak v mediích rozmazán? V zájmu vládní koalice není, aby Rathova kausa zmizela z prvních novinových stránek. Je to vynikající způsob jak odvést pozornost voličů. To je pro vládní strany důležitější než třeba problémy s čerpáním peněz z EU. Rathovou kausou jsou paralizovány připravované protesty občanů proti vládním reformám. Čecháčky mimo Blesku ještě zajímají peníze a je jim srdečně jedno, jestli jsou objevené v krabici od vína nebo pod podlahou.

Peníze až na prvním místě naplánoval v roce 1990 Václav Klaus. Nelze mu upřít znalost lidské povahy, jmenovitě české povahy městské. Měšťanosta povalil komunistický režim, protože měšťanostovi na Západě záviděl značkové zboží a dovolenou u moře. Český měšťák sice měl někde u lesa na venkově chatu nebo chalupu, ale s ní se mohl chlubit jen před několika příbuznými, sousedy a známými, cizina o českém socialistickém snobství nevěděla téměř nic. Nyní má oboje, moře i chatu. Chatu používá k nelegálnímu výdělku, za který se může předvádět na mořské pláži.  I když průměrný český měšťák je všude tvorem hýčkaným a upřednostňovaným, nemusí dojíždět do práce ani na nákupy, příjmy mu na nákladný život  jakžtakž stačí. Vývoj totiž nelze zastavit a jízda v pět let starém autě, když na trhu jsou auta nová, je už pro mnohé měšťáky důvodem k nářku nad tou bídou. Mobil, oblečení, biopotraviny atd. Mohlo by pěněz být víc. Nezbývá než se připojit k protivládním protestům.

Na prvním místě  v životě současného měšťáka je dovolená v červenci nebo srpnu. Kvůli ní musí jít všechno stranou, dovolená musí být i kdyby děti měly zemřít hladem. Toto dobře vědí vládní sociologové a statistici, proto je důležité, aby bez ztráty kytičky vláda přežila následující měsíc, nebo jen 14 dní. A k přežití vlády má posloužit humbuk kolem Ratha, který nenasytný čecháček žere plnou hubou, takže nevidí, neslyší, jaké podrazy mezitím vláda na něj přichystala.  Kdyby nebyl Rath, musela by vláda veřejnosti hodit jinou kost. (M.V.)

Žádné komentáře:

Okomentovat