"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

čtvrtek 31. května 2012

Někoho trápí sucho, jiného déšť.


V současné době senoseč na Šumavě a v jihočeském příhraničí komplikují denní  bouřky a déšť. Zemědělci nervózně obcházejí  vysoké travní porosty a naslouchají zlověstnému burácení  nad šumavskými vrchy. V současném období, kdy nejvíc trav začíná kvést, by měla být sklizeň v plném proudu. Zatím příliš luk posečeno není. A  plochy s travními porosty neustále přibývají, v posledních 20 letech se objevily na většině orné půdy na Šumavě.

Zcela opačné starosti mají na jižní Moravě a v některých oblastech severních Čech, kde příliš neprší. "Myslím si, že se opakuje suchý rok 1947. Stav je opravdu velmi vážný. U obilovin můžeme už teď počítat, že úroda půjde o 40 až 50 procent dolů," obává se prezident Agrární komory Veleba. Poškození rostlin je prý nevratné, úroda půjde o 40 až 50 procent dolů.

Veleba odhaduje, že sucho se tak pravděpodobně projeví ve zdražení potravin. Suché počasí není jen v České republice, ale i v okolních státech. Zcela určitě se to prý promítne do zvýšených cen obilovin jak potravinářských tak krmných. Nižší sklizeň je očekávaná i u řepky.

Porovnání letošního roku s rokem 1947 je ošidné, protože zásluhou nekritického nadhodnocení zákonů trhu, velkovýrobního způsobu hospodaření a specializace může být letos hůř. V roce 1947 se obilí pěstovalo na celém území, takže byli oblasti, kde naopak byla úroda nadprůměrná (např. těžší půdy na Třeboňsku) a celkově ve státě nemusela v tomto roce být situace kritická, kdyby ji ovšem nezneužila komunistická propaganda k zdůvodnění dovozu obilí ze Sovětského svazu, který potřeboval z Československa udělat dlužníka. Přitom sám dovážel obilí ze zámoří.

Obilí je vždy problém, protože tvoří základ potravy pro lidi i většinu zvířat. Úroda je závislá na počasí. Výkyvy v úrodě zneužívá především obchod, který zdražuje při každém signálu o výši úrody, ať je obilí hodně nebo málo. (M.V.)


Žádné komentáře:

Okomentovat