"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

pondělí 16. dubna 2012

Duha objevuje objevené.

Nemilé je zjištění, kolik jablek, mrkve, cibule a brambor přivážejí kamiony ze zahraničí. Celých 57 procent pochází z ciziny. Výzkum organizace Duha se uskutečnil v supermarketech Albert, Billa, Kaufland, Penny Market, Globus, Interspar, Tesco a Lidl v Praze, Brně, Olomouci a Pardubicích.


Zjistilo se, že některé supermarkety dovážejí téměř polovinu potravin, i když tuzemská produkce je schopná pokrýt značnou část domácí spotřeby. Někde se podíl dovozových potravin se pohybuje okolo 70 procent. V uplynulém roce bylo do českých obchodů dovezeno 142 tisíc tun brambor. Přitom bylo vyvezlo téměř 35 tisíc tun. Jablek se k nám dovezlo 70 tisíc tun, přitom bylo vyvezeno 35 tisíc tun. Naprostá většina česneku se dováží z Číny.


Kamiony převážejí ovoce a zeleninu z jednoho konce Evropy na druhý a mnohdy i z druhého konce světa. Těžké náklaďáky si vynucují stavbu nových dálnic, včetně okruhu kolem Prahy pro tranzitní dopravu, vozidla otravují ovzduší a zatěžují klima exhalacemi, obtěžují lidi zdraví škodlivým hlukem. Čínský česnek se do českých obchodů dostane mnohdy až 1 rok po sklizni. Stejně jako jiné plodiny z dovozu musí být při skladování chemicky ošetřen a potom cestuje ve speciálních chlazených kontejnerech. S kilogramem čínského česneku si každý zákazník kupuje i kilogram skleníkového oxidu uhličitého.


Obchodní řetězce už dosáhly takového stupně honby za ziskem, že na prodej domácích českých potravin (kvalitních i nekvalitních) z domácích českých surovin už nejsou schopny přejít. Nepřekvapí ani zprávy o tolik ve městech propagovaném "českém způsobu tzv. farmářských trhů." Mnoho prodejců jsou podvodníci jezdící po farmářských trzích a prodávající běžné průmyslové potraviny, rozdíl je pouze v názvu a ve vyšší ceně. Na farmářských trzích jsou kontrolní orgány schopny jakžtakž zkontrolovat zdravotní nezávadnost prodávaného zboží, nikoli kvalitu. A už vůbec ne původ surovin. Zboží na farmářských trzích, i když je vydávané za vlastní výrobek prodejce, často pochází z velkoobchodu a ze surovin z dovozu.


Dojem z nekorektních farmářských trhů se nyní snaží některé organizace napravit další reklamní akcí tzv. "prodejem ze dvora." Neboli "vzdělaný městský chytrák" by měl objevit něco, co tady fungovalo od pravěku. Zkušení zemědělci, kteří se zabývají poctivým zemědělstvím, nepotřebují hraběcí rady od lidí, kteří o zemědělství nemají tušení. Oni produkci (brambory, ovoce, mléko, vejce, zvířata) už dávno prodávají jednotlivým zájemcům, i když mnohdy je pro ně výhodnější (méně pracné) prodávat ve velkém.


Problémem prodeje ze dvora je malý počet zemědělců a jejich řídké a nerovnoměrné rozmístění. Velkovýrobci se drobným prodejem téměř nezabývají a soukromí malorolníci většinou hospodaří v odlehlých vesnicích, kde není možnost jiné obživy. Tam samozřejmě nebudou stát každý den fronty zájemců na jejich výrobky, protože pro mnohého měšťáka je i pouhých 5 km vzdálená vesnice nepřekonatelnou dálkou. Takže prodej ze dvora je omezen na několik příměstských zelinářů, ovocnářů, a různých dobrodruhů, kteří mají ke skutečnému zemědělství dále než na měsíc. O ně a jejich zisk se zřejmě jedná v propagační kampani Duhy a dalších organizací. Drtivá většina spotřebitelů bude však nadále odkázáno na milost a nemilost obchodních řetězců a na zahraniční potraviny. Převážením potravin se přispívá k zvýšení počtu kamionů, řidičů, práci mají stavební firmy, opravující silnice, a spousta úředníků. Prospěch má i stát z daní. To je hlavní důvod proč je tento překupnický systém umožněn, včetně korupce.

Žádné komentáře:

Okomentovat