Ochranné známky Budvaru, v hodnotě několik desítek miliard, jsou tak velkým lákadlem, že pražským tlakům na privatizaci Budvaru zřejmě současné vedení Budvaru, zaměstnanci pivovaru, město České Budějovice ani obyvatelé Jihočeského kraje neodolají.
Ekonomické důvody k likvidaci Budvaru nenašel už „velrybář EU“ Gandalovič, který nepřipouštěl jinou možnost než privatizaci. Pád Topolánkovy vlády a rozloučení s Gandalovičem záležitost Budvaru nejen nevzaly z programu ODS, ale ještě zvýšily úsilí pražských lobbystů, kteří se nemůžou dočkat na mnohaprocentní provizi od Anheuser-Bushe. Volby vynesly do funkce ministra zemědělství Ivana Fuksu. To však pro premiéra a celou ODS nebyl vhodný muž pro jednání s lobbysty, proto ho vystřídal Bendl, který spojení s lobbysty odmítá (i když pravděpodobně existují záznamy o kontaktech s Janouškem).
Bendl se na privatizaci Budvaru snaží jít komunistickou klasikou, důvodem k odstranění ředitele Budvaru Bočka má být nějaká drobná chyba, která se záležitostí privatizace vůbec nesouvisí. Proto už dva měsíce řádí v Budvaru kontrola ministerstva zemědělství. Nyní ministerstvo oznámilo, že kontrola bude trvat do června. (Pozn.: Pokud do června vydrží vláda, včetně Bendla.)
Řada zaměstnanců českobudějovického pivovaru se domnívá, že kontroloři jsou pod tlakem, protože zatím nedokázali najít žádné pochybení, které by bylo důvodem k odvolání vedení podniku. „Už prohledávají opravdu naprosto všechno,“ řekl deníku jeden z nich.
Spekuluje se, že cílem prověrky je odvolání Bočka a následná dohoda s americkou pivovarnickou společností Anheuser-Busch, která nedávno koupila druhý českobudějovický pivovar, Budějovický měšťanský pivovar (BMP). Dostala se tak k části registrovaných ochranných známek s názvem Budweiser Bier. Podle odborníků si tím Američané zároveň otevírají cestu k případné privatizaci Budvaru.
Žádné komentáře:
Okomentovat