Prezident Agrární komory Veleba obšťastňuje čtenáře a posluchače pláčem o potravinové nesoběstačnosti České republiky a o nutnosti přeměnit české zemědělství na energetický podnik, pravděpodobně předat ČEZu. Zdá se, že mimo pokrytectví mu nějak chybí soudnost, schopnost přiznat podíl na potravinové nesoběstačnosti. Nebo v posledním desetiletí stál v čele zemědělství někdo jiný?
Jeho statistika na stránkách AK vůbec není veselá:
„Zřetelný rozdíl od vyspělých zemí v našem případě už nelze řešit snižováním pracovníků, ale zvyšováním produkce. Do zemědělské produkce, výroby potravin, se už pravděpodobně v dřívějším objemu nevrátíme. Naše potravinová soběstačnost je v současné době na sedmdesáti procentech a má tendenci se dále snižovat.
První cesta pro české zemědělství je tedy návrat k vyšší produkci potravin. To bude ale velmi obtížné a nelze předpokládat, že se podaří naplno dobýt ztracené pozice.
Druhá cesta, která se jeví jako hlavní, je zapojit příslušnou výměru půdy do energetické bilance státu (tabulka 2).
Tab. 2 – Potenciál zemědělské půdy v ČR pro energetické využití
100% potravinová soběstačnost | 80% potravinové soběstačnosti |
720 tisíc ha orné půdy | 1 082 tisíc ha orné půdy |
200 tisíc ha trvalých travních porostů (TTP) | 353 tisíc ha TTP |
Česká republika přijala závazek docílit v roce 2020 podíl energie vyrobené z obnovitelných zdrojů (OZE) ve výši 13 %. K tomuto účelu se předpokládá 900 tisíc hektarů půdy v členění na jednotlivé druhy OZE:
- bioplyn 150 tisíc ha,
- biomasa 250 až 300 tisíc ha,
- biopaliva 500 tisíc ha.
Vedle půdy jsou k dispozici stále ještě relativně velké zdroje z živočišné produkce – kejda a hnůj do bioplynových stanic. Jde asi o 12 600 tisíc tun s potenciálem 700 MW elektrické energie, počítáno při využití z 50 %.
K bioplynovým stanicím (BPS), které jsou pro zemědělce přirozeným uzavřením koloběhu organické hmoty, je třeba počítat s navazujícími výrobními možnostmi, které dává vedlejší produkt teplo. Jedná se o vytápění komunálních jednotek a skleníkové programy. Možnosti jsou velké – nyní je v provozu asi 230 bioplynových stanic, v roce 2020 by jich mělo být v provozu 740. (Zdroj: http://www.apic-ak.cz)
Žádné komentáře:
Okomentovat