Přeplacení ředitelé podniků, chamtiví bankéři, slabý ekonomický růst, tvrdošíjně vysoká nezaměstnanost - to jsou pouze některé faktory, které přednedávnem přinutily lidi vyjít do anglických a amerických ulic. Nespokojenost se objevuje právě v hlavních anglicky mluvících zemích. Více než polovina Američanů a Britů nemá důvěru v kapitalizmus.
Těžištěm problému se stala zejména rostoucí nerovnost. Podle nedávné studie Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj těžili v posledních 30 letech z růstu ekonomiky jen ti nejbohatší. V USA i Velké Británii většina zisku šla do kapes vysokého managementu. V kontinentální Evropě není situace o mnoho lepší, ale při zkušenostech s fašizmem a komunizmem je růst nerovnosti silně zamlžován. Evropská politická elita, vedená Německem, směřuje k posílení integrace coby řešení současných rozporů. Nikdo se ovšem neptá, co obyvatelé Evropy skutečně chtějí.
Na obou stranách Atlantiku se nyní objevují názory, že rovnost příležitostí nyní už prakticky není možná. To nepříznivě ovlivňuje volný obchodu a volný trh.
Otázka zpochybňování kapitalismu ale není nic nového. Objevila se už na jeho počátku, kdy byla
zpochybňována jeho efektivita a nemorální základ. Navíc vznikla v Sovětském svazu poměrně úspěšná alternativa ke kapitalismu (socialkapitalizmus?).
A v čem vlastně je současný výbuch nespokojenosti? Míra nezaměstnanosti mladých lidí se sice pohybuje na velmi vysokých hodnotách, ale existuje silnější sociální síť, než tomu bylo v dobách velkých depresí v 19. a 20. století. Nyní jde však o citlivé vnímání nespravedlnosti, ze které těží 1 procento lidí, hlavně v bankovním sektoru. Vzniká tak široké přesvědčení, že bankéři tvoří chráněnou třídu lidí, kteří se bez jakékoli námahy těší z finančních bonusů a jakékoli ztráty vymáhají na daňových poplatnících.
Stále více lidí si pokládá otázky, jaký smysl vůbec mají obchody kapitalistů, co přinášejí lidské společnosti? Před politiky nyní stojí úkoly, jak se vypořádat s finančníky a jak obhájit legitimitu kapitalizmu.(Jiří Krž, 15.1.2012)
Žádné komentáře:
Okomentovat