Přiložit ruku k dílu při letošní sklizni brambor nebo ovoce bude muset mládež z Minsku. O tom, že si mladí z města mají povinně a bez nároku na odměnu vyzkoušet, jak tvrdě pracuje venkovský lid, rozhodl primátor běloruského hlavního města,
Podle primátora Mikalaje Laducky budou mít brigády na minskou mládež pozitivní výchovný i zdravotní vliv. Je přesvědčen o tom, že jeho iniciativu podpoří učitelé i rodiče školáků, kteří by na brigády na venkov měli jezdit. Není prý proto vyloučeno, že si z hlavního města vezmou příklad i jiné oblasti země.
Brigády v zemědělství byly nejen v Sovětském svazu, ale i v jiných zemích bývalého komunistického bloku každoroční povinností mladých lidí. Bylo tak tomu i v Československu. Povinné brigády v zemědělství zažili všichni středoškoláci z 50. a 60. let. Sklizeň chmele a brambor nikoho neminula. Pravdou také bylo, že práce nikomu neublížila.
"Mládež při nich měla nejen pomoci.ale i získat kladný vztah ke kolektivnímu zemědělství. Příjezd do kolchozu pro vymydlené městské mazánky znamenal kulturní šok. Ukázalo se, že je tam jiná realita: těžká práce za mizerné peníze, opilství a nenávist venkovské mládeže k vrstevníkům z města," říká jistý běloruský publicista.
Žádné komentáře:
Okomentovat