"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

pondělí 9. března 2020

Rozpočet EU nemůže být jednosměrný


Lídři EU mají před sebou překážku, jíž je sedmiletý rozpočtový plán. Jednání kolem rozpočtu jsou prezentována jako souboj ukňouraných postkomunistických zemí s šetrnými a štědrými zeměmi západními. Bohatší země kritizují východoevropské voliče za to, že si do čela svých zemí vybrali euroskeptické autokraty, kteří si od EU nárokují nezasloužené peníze.

Ze západní Evropy se šíří názor, že nepřiměřeně velká část evropského bohatství proudí ze Západu na Východ, z bohatých do chudých zemí. Bohatstvím ovšem nejsou jen hotové peníze právě ležící na stole, ale také lidé. Z chudé části Evropy proudí na Západ mozky. Východní Evropa ztrácí mladé nadějné lidi, jejichž vzdělání bylo financováno daňovými poplatníky jejich rodných zemí. Náklady způsobené odlivem mozků ale rozpočet EU nezohledňuje.

Mezi lety 2009 až 2015 Rumunsko přišlo o polovinu svých lékařů, přičemž vzdělání jednoho doktora stojí rumunskou veřejnou pokladnu kolem 100 000 eur. V Bulharsku se jedná o bezmála o 90 %, Chorvatsko, které do EU vstoupilo v roce 2013, ztratilo 5 % svých zdravotníků a ztráty Polska čítají za poslední desetiletí více než 7 % zdravotnického personálu. Průzkumy ukazují, že více než polovina polských studentů medicíny plánuje po ukončení studia odejít za prací do zahraničí. Maďarsko, Polsko, Česká republika a Slovensko obdržely mezi lety 2010 až 2016 od EU finanční prostředky odpovídající zhruba 2-4 procentům jejich hrubého domácího produktu, přičemž odtok zisků a majetkových příjmů na západ z těchto zemí se ve stejném období pohyboval od 4 do 8 % HDP.

Členství v EU bezesporu přineslo střední a východní Evropě nesmírné výhody, ale z rozšiřování evropského společenství větší výhody mají především západní ekonomiky. Peníze z EU, které jdou na Východ nejsou charita, jak je v západních zemich uváděno, ale promyšlená investice, která západním zemím přináší zisk.

Když východní Evropa vstoupila do EU, odstranila obchodní bariéry a umožnila západním firmám expandovat na zahraniční trh. Západ na oplátku východu přislíbil finanční prostředky, aby bývalý komunistický blok mohl vybudovat tehdy zoufale potřebnou infrastrukturu. Západ vydělával, Východ dělal pokroky. Dohoda byla oboustranně výhodná. Pokud teď však Západ začne dělat mrtvého brouka, hospodařit na svém písečku, riskuje zničení evropské společenské smlouvy. Všichni profitujeme z jednotného trhu, rozpočtová hra EU nemá mít vítěze ani poražené.



Žádné komentáře:

Okomentovat