"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

pátek 29. listopadu 2019

Nové dálniční známky ve Švýcarsku


Na švýcarských dálnicích je nutné mít nadále na předním skle nalepenou dálniční známku. Známky na rok 2020 jsou červené a jejich cena je 40 franků (932 Kč). Elektronické viněty budou ve Švýcarsku nejdříve v roce 2022.Známky je možné koupit na celnicích, poštách, benzinových pumpách, v autoservisech a na dopravních úřadech.
Od 1. ledna 2020 se ve Švýcarsku rozšíří počet dálnic, na kterých je nutná dálniční známka, protože mezi spolkové dálnice bude zařazeno větší množství silnic kantonálních. Dálniční známka musí být přilepená zevnitř na předním skle osobního auta, na motocyklech a přívěsech musí být na viditelné pevné části.

středa 27. listopadu 2019

Máme plné zuby lží o tom, že zemědělci škodí životnímu prostředí


Tisíce nespokojených rolníků přijelo s traktory před Brandenburgskou bránu v Berlíně, aby vyjádřili nesouhlas s ekologickými opatřeními spolkové vlády. Hlavním důvodem protestů je omezení používání hnojiv a pesticidů, hlavně glyfosatu.

Na demonstraci vystoupila ministryně životního prostředí Svenja Schulze, která upřednostnila ochranu spodních vod a hmyzu. Sedláci během jejího projevu bučeli, někteří se k ministryni otočili zády. Schulze tvrdila, že každý Němec odvádí za rok 114 eur na zemědělskou politiku a tyto peníze jdou na konta zemědělců.

Jde pravděpodobně o největší demonstraci zemědělců za dobu, kdy je v čele vlády Angela MERKEL. Zástupci zemědělců tvrdí, že opatření na ochranu přírody jsou drastické a ožebračí zemědělce.

Jeden z transparentů na demonstraci: NEJDŘÍVE BUDE HLADOVĚT PŮDA, POTOM SEDLÁCI, NAKONEC VŠICHNI OSTATNÍ.

5000 traktorů vytvořilo na německých silnicích až dvacetikilometrové kolony. Traktory téměř zablokovaly provoz v berlínské vládní čtvrti.

Zemědělci EU se bouří.Včera Berlín, dnes Paříž



Asi 1000 traktorů brzdilo dnes na francouzských dálnicích a silnicích provoz, neboť zemědělci ze střední a severní Francie se vydali do Paříže, aby tam protestovali proti praktikám obchodu s potravinami, proti omezování zemědělské výroby, daním a mezinárodním obchodním dohodám s Mercosurem.
Francouzští rolníci požadují spravedlivý podíl na ziscích s prodeje potravin. Poukazují na to, že o cenách potravin  se jedná bez nich, i když jsou jejich hlavními producenty. Francouzští rolníci požadují, aby vláda už je nezatěžovala dalšími omezeními, jako je o zákaz ochrany rostlin, a novými daněmi. Požadují vyvážené vztahy v zemědělsko -potravinářském řetězci.

Podle prohlášení rolnického svazu FNSEA a Mladých zemědělců při současných podmínkách 20 procent zemědělců se zemědělskou prací neuživí.

Regionální protesty zemědělců ve Francii jsou pravidelné, když však jsou protesty na celostátní úrovni, jedná se o vážnou věc. Rovněž úterní protesty zemědělců v Berlíně naznačují, že zemědělci EU se nehodlají podřídit diktátu městských ekologů.

Máme plné zuby lží, že zemědělci...

pondělí 25. listopadu 2019

Sedláci dobývají Berlín

Němečtí se zemědělci se nehodlají smířit s plány spolkové vláda na snížení zemědělské produkce a příjmů zemědělců. Znovu s traktory zamířili do Berlína, kde se zítra má konat velká protestní demonstrace proti balíčku vlády.
Dnes se vydaly do Berlína tisíce traktorů, které zpomalují provoz na silnicích. Zpomalení provozu na silnicích je jedna z možností jak německé obyvatelstvo upozornit na problémy zemědělců. Očekává se, že do Berlína dorazí na 5.000 traktorů. A to je už slušná armáda. Dalších 10.000 zemědělců by mělo do Berlína  cestovat vlaky, autobusy i osobními auty.

čtvrtek 14. listopadu 2019

Sedláci v Německu požadují dialog místo zákazů

Tisíce zemědělců dnes v Hamburku demonstrují proti ultimatům ministerstev životního prostředí. "Dialog místo zákazů" zní požadavek demonstrantů.

Dnešní demonstraci podporuje 15 svazů a organizací, které zastupují 6 milionů lidí z německého venkova. Ve společném prohlášení, které bude přečteno na shromáždění, sedláci požadují, aby ochrana hmyzu byla řešena s těmi, kteří v krajině pracují.

"Zastavte nesmyslnou zemědělskou politiku!" Prezident vinařského sdružení Porýní-Falc Eberhard Hartelt vyzval konferenci ministrů životního prostředí, aby v otázkách životního prostředí dali přednost dobrovolnosti před příkazy. "My nechceme vyhubit hmyz, neboť ho potřebujeme  jako opylovače víc než kdokoli jiný."

Předseda rolnického svazu z Hamburku Martin Lüdeke vyzval vládu, aby přestala s populistickou zemědělskou politikou a zajímala se o zemědělce a jejich rodiny, které vládní populizmus ničí.

Spolková ministryně životního prostředí Svenja Schulze zrušila svou účast na dnešní konferenci v Hamburku.

pondělí 11. listopadu 2019

Ve čtvrtek budou sedláci protestovat v Hamburku


Ve čtvrtek je Hamburku očekávaná velká demonstrace zemědělců, kteří budou během konference ministrů životního prostředí protestovat proti zemědělské politice současné spolkové vlády. Od čtvrtečního rána budou k Hamburku mířit ze všech stran stovky traktorů. Rolnický svaz ohlásil účast asi 4000 traktorů. 
Land schafft Verbindung
Organizátoři akce Země spojuje
Ve čtvrtek mají se v Hamburku radit ministři životního prostředí spolkové vlády a zemských vlád o ochraně klimatu, o mořském odpadu, o ochraně hmyzu a možnostech země. Traktory sedláků pojedou do Hamburku po sedmi trasách. První traktory v ulicích města jsou očekávány už ráno v půl děeváté. Místem shromáždění zemědělců je prostor Husího trhu. Shromáždění zemědělců má trvat od 12 do 14 hodin.

Zemědělci se rozhodli tvrdě hájit své zájmy. Protesty jsou reakcí na "Zemědělský balíček" spolkové vlády. "Pokud bude vláda provádět tuto politiku,  regionální zemědělská výroba zmizí," řekl mluvčí celonárodního hnutí  "Země spojuje" Dirk Andresen. Jako příklad uvedl zákaz likvidace škodlivého hmyzu a drastické omezení hnojení.

Důvodem protestu je také to, jakým způsobem je v mediích zemědělská práce zlehčovaná a zemědělci ponižováni. "Mnoho sedláků je doslova šikanováno, což těžce nesou jejich rodiny a děti, říká Andresen. Velkou hrozbu sedláci vidí v dohodách EU s jihoamerickou vývozní společností Mercosur.

úterý 5. listopadu 2019

Zemědělské dotace EU vytvářejí ve východní Evropě novou šlechtu

Vyšetřování deníku New York Times, prováděné po většinu roku 2019 v devíti zemích EU, odhalilo systém dotací, který je záměrně nejasný, hrubým způsobem poškozuje ekologické cíle EU a je ochromený korupcí a mafiózními styky.

Zemědělský program Evropské unie, systém,, který stojí v základech evropské organizace, nyní zneužívají přesně tytéž antidemokratické síly, které EU ohrožují zevnitř. Je to proto, že vlády postkomunistických zemí ve východní Evropě, často vedené populisty, mají obrovské pravomoci při tom, jak rozdělovat a komu dávat dotace, které plynou z kapes daňových poplatníků v celé Evropě. A celý systém je silně utajovaný, naprosto netransparentní.

Mašinérie EU v Bruselu tuto korupci toleruje, protože boj proti této korupci by znamenal změnit program, který pomáhá udržet Evropskou unii, aby se nerozpadla. Vedoucí evropští politikové navzájem v mnoha věcech nesouhlasí, avšak všichni počítají s velkomyslnými dotacemi a všichni chtějí mít obrovské pravomoci při rozhodování, kdo má ty dotace dostávat. Pokus systém zpřísnit a zavést protikorupční kontroly v postkomunistických zemích EU by vyvolal politické i ekonomické zemětřesení po celém evropském kontinentu.

Proto, přestože se zákon o zemědělských dotacích letos má v Bruselu obnovit, nikdo neusiluje o odstranění korupce či o zavedení kontroly. Naopak, poslanci Evropského parlamentu se chystají dát národním politickým předákům ještě VĚTŠÍ pravomoci nad rozdělováním dotací, než jaké měli dosud - navzdory protestům interních auditorů EU.

Program zemědělských dotací je jedním z největších programů Evropské unie, tvoří 40 procent jejích výdajů. Je to snad největší dotační program na světě. Avšak sami činitelé v Bruselu, kteří tvoří evropskou zemědělskou politiku a hlasují o ní, přiznávají, že nemají tušení, kam ty peníze plynou.

Velká část těchto peněz plyne do Maďarska, populistickému premiéru Viktoru Orbánovi. Deník New York Times zjistil, že Orbán zneužívá dotací z Evropské unie pro svůj systém protekce, a ty peníze rozděluje mezi své kamarády a rodinné příslušníky, hájí jimi své politické zájmy a trestá jimi své politické odpůrce.

Orbánova vláda prodala tisíce hektarů státní zemědělské půdy Orbánovým příbuzným a jeho blízkým kamarádům. Jakmile vlastníte zemědělskou půdu, máte nárok na milionové dotace z Evropské unie.

Největší příjemci dotací z EU se skrývají za složitou vlastnickou strukturou. A vlastnictví zemědělské půdy se utajuje, takže je velmi obtížné zjišťovat, kdo se zmocnil jakých pozemků a kdo provádí korupci. Evropská unie má ústřední databázi, ale utajuje ji.

Deník New York Times byl nucen si vytvořit vlastní databázi majetku zemědělské půdy ve středovýchodní Evropě a příjemců dotací. Zjistil, že peníze skutečně plynou korupčním způsobem jen těm "podnikatelům", kteří lezou mocným politikům kamsi.

Evropské dotace se poskytují vlastníkům zemědělské půdy, tím větší jsou, čím více zemědělské půdy vlastník má. V zemích bývalého sovětského bloku vlastnil stát obrovské množství zemědělské půdy. 

"Evropská unie vyplácí tolik peněz oligarchovi, který je zároveň politikem," říká Lukáš Wagenknecht, český senátor a ekonom, který kdysi pro Babiše pracoval. "A jaký je výsledek? Máte nejmocnějšího politika v České republice a ona ho stoprocentně podporuje Evropská unie."

V Bulharsku se dotace staly sociálními dávkami pro zemědělskou elitu. Bulharská akademie věd zjistila, že 75 procent hlavního typu zemědělských dotací končí v rukou asi 100 podniků. Letos na jaře provedly úřady razie po celém Bulharsku a odhalily zkorumpované vazby mezi vládními úředníky a zemědělskými podnikateli. Jeden z největších výrobců mouky v Bulharsku byl obžalován v souvislosti s těmito dotacemi z podvodů a čeká na soud.

Na Slovensku přiznal vysoký prokurátor, že tam existuje "zemědělská mafie". Malí zemědělci jsou tam biti a vydíráni, aby se vzdali půdy, která je cenná, protože se na ni vážou dotace. Novinář Ján Kuciak tam byl zavražděn, protože vyšetřoval itaĺské mafiány, kteří pronikli na Slovensku do zemědělského průmyslu, získávali evropské dotace a vytvořili si vztahy s mocnými politiky.

Navzdory tomu jsou navrhované reformy dotací často rozmělňovány nebo odmítány, v Bruselu i v mnoha evropských hlavních městech. Činitelé EU odmítli analýzu z roku 2015, která doporučovala zpřísnění předpisů pro udělování zemědělských dotací jako bezpečnostní opatření před konfiskací zemědělské půdy ve středovýchodní Evropě oligarchy. Evropský parlament odmítl zákon, který měl zabránit politikům, abý měli prospěch z dotací, které sami spravují.

Nejdrzejším způsobem zneužívá evropského systému dotací Viktor Orbán v Maďarsku. Na svých politických shromážděních Orbán lže, že Brusel chce Maďarsku odebrat zemědělské dotace a dát je na podporu přílivu migrantů a že jen on sám tomu dokáže zabránit.

Zemědělci v Maďarsku, kteří kritizují vládu nebo systém protekce, přicházejí o dotace anebo jsou obětí nezvyklých inspekcí. Je to zastrašování, které připomíná praxi komunistické éry.

Vznikl moderní feudalismus, kdy malí zemědělci žijí ve stínu obrovských, politicky mocných zájmů - a Evropská unie ty politické zájmy svými dotacemi pomáhá financovat.

Vyšetřovatelé zjistili, že bohatí vlastníci zemědělské půdy s politickými konexemi mají moc získávat zemědělskou půdu po celém středovýchodní Evropě. "Zejména se to děje, když se k tomu spiknou s vládními úřady," konstatuje zpráva. Například v Bulharsku makléři se zemědělskou půdou prosadili zákony, které jim v podstatě umožňují zmocnit se malých farem.  Vyšetřovatelé poukazují na skutečnost, že právě program zemědělských dotací z Evropské unie povzbuzuje podniky, aby se zmocňovaly stále většího množství zemědělské půdy.

Činitelé Evropské unie odpovědní za zemědělské dotace však tuto zprávu odmítli jako "nespolehlivou" a zdůraznili, že je absolutní pravomocí vedoucích politiků v jednotlivých členských zemích EU formulovat a vynucovat politickou strategii využívání zemědělské půdy ve svých zemích.

Podřízenost vůči národním vládám je charakteristickým rysem Evropské unie. Avšak to způsobuje, že EU není schopná postavit se proti vedoucím politikům, kteří se snaží Evropskou unii ochromit.

Evropská unie má velmi omezené prostředky jak jednat s gangsterskými členskými zeměmi. Týká se to politické strategie, zemědělství, imigrace. Je to skutečný problém

neděle 3. listopadu 2019

Nečitelní majitelé tisíců ha půdy v bývalé NDR

"V době nízkých úrokových sazeb a nejistých finančních trhů je zemědělská půda vyhledávanou investicí. Půdu je však třeba brát jako základ zemědělství, výroby potravin. Bohužel pro zemědělce se stává méně dostupnou," říká Andreas Tietz z Thůnenského ústavu.

Příběh východoněmeckého zemědělství je vlastně příběhem transformace průmyslového zemědělství. Po pádu komunistů v NDR se bývalé velké státní podniky rychle přeměnily na konkurenceschopné společnosti, v jejichž čelech nadále stáli stejní lidé jako před převratem. Východoněmecké společnosti tedy řídili východoněmečtí manažeři. V tomto ohledu se jen změnily názvy firem. Tito lidé dál zaměstnávali místní obyvatelstvo, které změny ani nepocítilo. Místní manažéři znali problémy regionů a zvláště v méně průmyslových místech významně se zapojovali do řešení problémů obyvatel a obcí.

Jednalo se podniky s mnoha tisíci hektarů, což ve sjednoceném Německu, dráždilo různé zájemce o půdu. Postupem času zkušení východoněmečtí manažeři zemědělských podniků odešli kvůli věku, a stále víc odchází, a bývalá pohoda  končí, neboť půdy se zmocňují cizí podnikatelé, kteří se zemědělstvím mají pramálo společného.

V současnosti je už jen jedna třetina východoněmecké půdy v rukou místních obyvatel (v Durynsku jen 23 procent). Sotva jednu polovinu východoněmecké půdy mají noví majitelé, kteří mají něco společného se zemědělstvím. Jedná se o zemědělce ze starých německých zemí. Zájem o východoněmeckou půdu zvýšil její cenu. Zatímco na na západě Německa se cena půdy zdvojnásobila, cena východoněmecké půdy se ztrojnásobila.

Kdo jsou noví majitelé půdy ve východním Německu? Známou společností byla KTG-Agrar, která obhospodařovala 45.000 ha. Po bankrotu v roce 2016 ji převzala Deutsche Agrar Holding (DAH), která je dceřinou společností jakési nadace Gustav Zech se sídlem v Brémách. Za touto nadací stojí nějaká stavební a investiční společnost. Silné finanční kontakty zde má pojišťovnický koncern MunichRe.

Dalšími velkými majiteli zemědělské půdy v Meklenbursku-Předním Pomořansku jsou farmaceutická společnost Merkle, Remondis Rethmann, výrobce topné techniky Martin Viessman, výrobce nábytku Steinhof, velkoprůmyslník Silvio Dornier,logistická společnost Fiege a další. V poslední době kdosi koupil ekologický podnik o velikosti několik tisíc hektarů.

"Nikdo neví, jak velké jsou a co všechno tyto společnosti vlastní," říká prezident Rolnického svazu Meklenburska-Předního Pomořanska. "Velké koncerny investují a nezajímá je regionální zemědělská produkce. Nejsou žádná pravidla, místním zemědělcům nakonec zbude půda tak do jednoho květináče. S tím nesouhlasíme. Se změnou vlastnictví by se mělo dbát na to, aby půda produkovala."