Nechat lesy na vůli přírody je nesmysl, který prosazovali ekologové. Výsledkem jsou evropské lesy zamořené kůrovcem. Les potřebuje ochránce a hospodáře, sám se bránit dokáže jen ojediněle, a poskytovat lidem dřevo také jen v omezené míře.
V sousedním Rakousku "objevili Ameriku" neboli začali sázet severoamerickou jedli "Douglasku." Sázela se v minulosti i u nás, ale ne vždy s ní byla spokojenost. Její předností je, že roste rychle (za 7 let měří 2 metry) a dobře se vyrovnává se suchem. Je však náročná na polohu pozemku a vyžaduje hodně lidské péče. Způsobuje zastínění ostatní vegetace včetně listnatých stromů a nemá ráda některé půdy (Ca). 60 procent amerických lesů s Douglaskou je na odvápněných půdách.
Řešením je také pěstování modřínů, rovněž je výhodné pěstování jedlí, buků, borovic a jasanů. Při výsadbě lesních stromů je třeba dbát na jejich ochranu před lesní zvěří. Bez ochrany nemají stromy do výšky 1,30 m naději přežít. Toto jsou plány za předpokladu, že se zastaví oteplování Země, že nebude větší než 1,5°C. Pokud se to nepodaří, bude třeba hledat nové druhy stromů, které vyšší teplotu potřebují.
Trochu čísel z lesa:
1 m2 lesní půdy zachytí až 400 litrů vody
V lese je průměrná teplota o 56 stupňů nižší než ve městech
Jeden vysoká smrk denně vyrobí 21.000 litrů kyslíku, což je denní spotřeba 35 lidí)
Z jedné břízy se denně odpaří denně až 100 litrů vody
Jeden ha lesa spotřebuje za rok 13 tun CO2
Jeden hektar jehličnatého lesa pojme za rok až 35 tun prachu
Žádné komentáře:
Okomentovat