V této chvíli se Evropa utápí v dezinformacích. Tvrdí se, že gangy migrantů útočí na policii, nebo že katedrála Notre Dame bude znovu vybudována s minaretem! Strany založené na dezinformacích mají v některých zemích vyšší volební preference, někde dokonce největší, než tradiční strany. Česká republika je země s nejmenší odolností proti dezinformacím, hlavně proti těm, které jsou vyráběny v Rusku.
1. Dezinformace žijí z našeho strachu a šíří se rychle
Lidský mozek je zkonstruován tak, že si pamatujeme záporné informace daleko déle než pozitivní informace, tak se totiž učíme. Šiřitelé dezinformací to vědí a zneužívají hlubokých emocí, které nás dokáží přimět, abychom je sdíleli na sociálních sítích. Díky tomu se dezinformace šíří až šestkrát rychleji než věcné informace.
2. Dezinformace se rychle šíří na sociálních sítích a dosahují miliardy lidí
Čím více času trávíme na sociálních sítích, tím více peněz tyto firmy vydělávají. Vědí, že extremní a šokující materiál vyvolává naši pozornost, a tak programují své servery tak, aby podporovaly šíření právě těch nejextremnějších a nejvíce šokujících dezinformací. A dostává se to k miliardám lidí. Nejvýznamnější denní tisk prodává jen pár milionů výtisků, avšak zprávy na Facebooku oslovují více než miliardu lidí denně.
3. Dezinformace jsou proměňovány ve zbraně používané proti nám
Autoritářští předáci od Brazílie až po Čínu používají dezinformace jako zbraně pro starou známou politickou strategii podle hesla "Rozděl a panuj". Avšak v čele šíření dezinformací stojí Rusko - jeho obrovské "trollí farmy" zaměstnávají tisíce lidí, kteří zakládají miliony falešných účtů, na nichž šíří dezinformace. A RT, ruská propagandistická televize, je na YouTube jedním z nejsledovanějších zpravodajských kanálů. Má podle odhadů 2 miliardy diváků!
4. Vede to k zabíjení lidí a ochromuje to demokracii
Dezinformace vedou k lidovému vraždění v Indii a v Brazílii a vyvolaly brutální etnické očišťování v Myanmaru. Také ochromují naši politiku. Fake news nám přinesly brexit, Bolsonara a Trumpa. A likvidují důvěru v mainstreamová média, v naše demokratické instituce a v naše politické představitele. Vytvářejí tak perfektní podmínky pro to, aby moc uchvátili antiestablishmentoví autoritáři. V důsledku šíření dezinformací jsou nyní sociální sítě hrozbou demokracii.
5. Nikdo není imunní
Dezinformace jsou mikrozaměřovány na lidi po celém politickém spektru. Je to součástí strategie jak polarizovat a ochromit naše společnosti. V USA vytvořila ruská armáda trollů falešnou stránku pro americké černošské aktivisty, kterou sledovalo více lidí než oficiální stránky hnutí Black Lives Matter! Myslíme si, že my se obětí této manipulace nemůžeme stát, ale studie dokazují, že i ti nejvzdělanější mezi námi mají tendenci věřit fake news a lidé nad 65 let je nejčastěji sdílejí.
Dezinformace šíří nedůvěru, strach a lži. Ale čím více o nich víme, tím lépe jim můžeme zamezit -
Žádné komentáře:
Okomentovat