"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

sobota 9. února 2013

Když Grebeníček dělá z Palacha komunistu.

Jak plynou roky, dá se o Pražském jaru a Palachově smrti psát víc a víc polopravd a lží. Je možné operovat dobovými dokumenty, které byly poplatné tehdejším ideologickým zájmům. V letech 1968 - 1969 šlo o boj uvnitř KSČ, jinak bez přestání fungovaly všechny nástroje totalitního režimu, včetně státní bezpečnosti a cenzury (media byla pořád pod kontrolou).
Grebeníček v projevu nejprve připustil, že "je rozumné oběť Jana Palacha připomínat". Předkladatele novely ale vzápětí obvinil ze svérázného výkladu historických událostí a účelové úpravy minulosti. "Tvrzení, že se Jan Palach stal symbolem boje proti totalitní komunistické moci, je naprosto zavádějící," prohlásil Grebeníček. , který je označován za představitele stalinistického křídla v KSČM.
Palachův dopis z 16.1.1969:
Vzhledem k tomu, že se naše národy ocitly na okraji beznaděje, rozhodli jsme se vyjádřit svůj protest a probudit lidi této země následujícím způsobem.
Naše skupina se skládá z dobrovolníků, kteří jsou odhodláni se dát pro naši věc upálit. Já jsem měl tu čest vylosovat si jednotku a tak jsem získal právo napsat první dopisy a nastoupit coby první pochodeň.
Naše požadavky jsou:
Okamžité zrušení cenzury
Zákaz rozšiřování "Zpráv"
Jestliže naše požadavky nebudou splněny do pěti dnů, tj. do 21. ledna 1969, a nevstoupí-li lid s dostatečnou podporou (tj. časově neomezenou stávkou), vzplanou další pochodně.
Pochodeň č. 1
PS. Vzpomeňte na srpen. V mezinárodní politice se uvolnil prostor pro ČSSR, využijme jej.

Představitel stalinistického křídla v KSČM Grebeníček se ve Sněmovně snažil Palachovu oběť vysvětlit jako čin, který nebyl namířen proti komunistické vládě a komunistům vůbec. Poslanci vládní koalice na protest opustili jednací sál dolní komory.
Sociální demokraté na svých místech zůstali a vystupovali velmi smířlivě. Palach se podle Stanislava Křečka (ČSSD) upálil "na protest proti naší zbabělosti, na to, jak se rychle zapomínalo na ideály".  

Grebeníčkův projev šokoval hodně lidí. Nikoho zřejmě ještě napadlo Grebeníčka přinutit k odpovědi na otázku: „Jak dlouho by komunisti dokázali vládnout bez cenzury a bez Sovětského svazu, hlavních nástrojů komunistické totality, proti kterým byl určen Palachův protest?“ (Jiří Krž, 9.2.2013)

Žádné komentáře:

Okomentovat