"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

pondělí 6. srpna 2012

Kradená věc už se nebude muset vracet majiteli.


Od 1. ledna 2014 by měl nabýt účinnosti nový občanský zákoník. Jde o kodex vymykající se jakékoli tradici. Z dosavadní úpravy soukromého práva nezůstane doslova kámen na kameni. Tvůrci jásají nad údajně geniálním dílem, odborná veřejnost vyjadřuje velké obavy.

Po 1. lednu 2014 zde nebude prakticky žádná použitelná judikatura, ta se bude teprve vytvářet. To ale nelze úplně očekávat, zcela jistě započne nekončící řada změn, jak se budou problémy s jeho výkladem a aplikací kupit.

Občanský zákoník se svými více než 3000 paragrafy je kazuistický a tak se nelze divit, že taková koncepce pak mnohé poslance, jako např. "znalce plzeňského práva" Marka Bendu inspiruje k dalším „vylepšením“. Všeobecní právní experti v parlamentu budou  jistě novelizovat jako na běžícím pásu.

Bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil velmi obhajoval úpravu, podle níž osoba, která nabyla (i v dobré víře) kradenou věc, se stala vlastníkem a nemusela věc vracet okradenému majiteli. Porušení staré zásady „nemo plus iuris ad alium transferre potest quam ipse habet“ bude v Česku úžasným pilířem pro další podvody a domluvené zlodějny. Avšak koupí-li se kradená věc v obchodě, kupující ji bude muset vrátit okradenému. Prý je to právní úprava obvyklá v jiných evropských zemích. Lepší zákon si čeští organizovaní zloději nemohli přát.

Zatím se rozbíhají různá školení, nabízená například hromadně advokátům. Je třeba nechat si v jednom dni od 9 do 14 hodin za cca 3 500 Kč plus DPH (malé občerstvení v ceně!) odborně vysvětlit, co to je pacht, výprosa a další právní instituty vyhrabané z předminulého století. Lektoři, přednášející z papírů o věcech, které nikdy nezažili, s nimiž nemají žádné zkušenosti. Artikl určený hlavně státním zaměstnancům, jimž školení zaplatí daňoví poplatníci. (Jiří Krž, 6.8.2012)Žádné komentáře:

Okomentovat